نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

آداب معاشرت برای زندگی امروز

آداب معاشرت برای زندگی امروز - نکات طلایی از آداب معاشرت

در این مقاله یاد می گیریم که چگونه با رعایت آداب معاشرت ارتباطات بهتری در جامعه داشته باشیم .

آداب معاشرت برای زندگی امروز

دانستن آداب معاشرت از مواردی است که می تواند به خوبی زندگی شادی برای ما بسازد به این دلیل که با رعایت این آداب می توانیم مطمئن باشیم که حقوق دیگران را رعایت کرده ایم و حق انسانی شخصی را زیر پا نگذاشته ایم .

رعایت آداب معاشرت یعنی رعایت ادب و خصوصا رعایت ادب در زندگی مدرن .حضور در میان جمع مردم آداب خاص خودش را دارد که یک انسانی که به دنبال یک زندگی زیبا و شاد است حتما این آداب خاص را رعایت می کند.

در اینجا بعضی از موارد مهم آداب معاشرت را با هم مرور می کنیم:

آداب معاشرت در خانه : یکی از اصل ترین مکان هایی که هر شخص لازم است در آن ادب را رعایت کند خانه است .

 • هنگام ورود به خانه سلام کنید و به اهل خانه لبخند بزنید و هنگام خروج از خانه با خانواده ی خود خداحافظی کنید.این مقاله را بخوانید
 • همدیگر را تحقیر نکنید و از مقایسه و سرزنش  یکدیگر بپرهیزید که هر کدام از این موارد مانند تیغ هایی برنده می تواند روابط شما با خانواده تان را به شدت دچار جراحت نماید.
 • به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارید.
 • کارهای شخصی تان را خودتان انجام دهید و آن  ها را به دیگر اعضای خانواده تحمیل نکنید،بعضی از پدر یا مادرها گمان می کنند که چون بزرگ خانواده هستند همه ی کارهایشان را باید فرزندانشان انجام دهند یا فرمان بر آنها باشند ولی این یک تفکر اشتباه است.
 • یکدیگر را با الفاظ مناسب و زیبا خطاب قرار دهید . متاسفانه گاهی در بعضی خانواده ها دیده می شود که گمان می کنند به دلیل صمیمیت با هم می توانند هر جوری که دوست داشتند همسر ،فرزندان یا خواهر و برادرشان را صدا بزنند مثلا علی تپل ،بهرام درازه ،شیما قدقدی و یا خیلی از این الفاظ نازیبا ی دیگر که می تواند بسیار آزار دهنده باشد و به شدت اعتماد به نفس عزیزانمان را پایین بیاورد.
قانون مهم در خانواده :استفاده از الفاظ نازیبا برای نامیدن یکدیگر در خانه ممنوع می باشد .

آداب معاشرت در اماکن عمومی

اماکن عمومی شامل  مترو ،تاکسی ،اتوبوس واحد ،سینما ،خیابان ها و هر جایی که مردم در آن رفت و آمد دارند؛ یکی از جاهایی ست  که هر شخصی لازم است آداب معاشرت در این مکان ها را بداند وبا رفتارهای درست باعث زیباتر شدن شهر و کشور شود در اینجا به چند مورد از مهم ترین این آداب اشاره می کنیم.

 • نریختن آب دهان ،خلط و یا محتویات بینی در خیابان و در جدول ها و هر جایی که مردم حضور دارند و نظاره گر هستند .

متاسفانه این مورد از مواردی است که همه ی ما به کرات آن را دیده ایم و باعث اذیت ما شده است بهتر است برای همچین مواقعی همیشه یک یا چند دستمال در جیب یا کیف همراه خود داشته باشیم که هر موقع نیاز به آن داشتیم بتوانیم از آن استفاده کنیم و مجبور نباشیم خلط یا محتویات بینی یا آب دهان را به درخت ها بمالیم یا در خیابان پرت کنیم .

آداب معاشرت برای زندگی امروز
چگونه با رعایت آداب معاشرت ارتباط بهتری داشته باشیم
آداب معاشرت برای زندگی امروز
چگونه با رعایت آداب معاشرت ارتباط بهتری داشته باشیم
 • صحبت نکردن با صدای بلند با تلفن همراه یا شخصی که با ما در خیابان است .

اگر قرار است با تلفن همراه مان یا با دیگران  در اماکن عمومی هم صحبت شویم ، آنقدر بلند صحبت نکنیم که باعث مزاحمت و ایجاد ناراحتی برای دیگران شویم .

 • نریختن انواع آشغال ها در خیابان یا در جاده ها یا جدول ها یا پارک ها

مطمئنا یکی از دلایل وجود انواع موش و حشرات و ازدیاد گربه ها به خاطر در دسترس بودن انواع مواد غذایی است که به صورت زباله هایی در جوی ها و جدول های کنار خیابان ها وجود دارد . حتی اگر سطل های آَشغال در مکانی که ما هستیم وجود ندارد می توانیم کمی صبر کنیم و مثلا کاغذ جعبه بیسکویت یا آدامس وشکلاتمان را در جیب یا دست خود نگه داریم و بعد  به جاهایی که سطل های زباله وجود دارد رسیدیم آشغال ها را در آن بیندازیم . نه اینکه هر چه را که میل می کنیم  کاغذش را همانجا رها کنیم .

حتما شما هم صحنه های بسیاری از روز بعد از سیزده فروردین دیده اید که پارک محله تان پر بوده از کاغذ خوراکی ها و پوست میوه ها و تنقلات و ته سیگار .

 • خیره نشدن و چپ چپ نگاه نکردن به افراد دیگر

وقتی به دیگران خیره می شویم خصوصا نگاه آقایان به خانم ها ؛ این کار باعث اذیت و ناراحتی آنها می شود و باعث می شود شما را فرد وقیح و بی ملاحظه بدانند ما نمی توانیم به دیگران بگوییم که چه لباسی با چه رنگی با چه سایز و نوعی به تن کنند ، دیگران هر جور که لباس می پوشند به خودشان مربوط است و ما نباید به خاطر نوع لباس و ظاهر دیگران و با نگاه کردن راه رفتن آنها را دنبال کنیم یا اینکه  از آنها چشم برنداریم.

 • وقتی در صف دکتر یا نانوایی هستید یا در اتوبوس و مترو نشسته اید و نگاهتان به دیگران گره می خورد ، به آن فرد اخم نکنید .

اگر آن شخص هم جنس شماست به او لبخندی بزنید .

 

اداب معاشرت برای زندگی امروز
اداب معاشرت برای زندگی امروز

و اگر هم جنس شما نیست به آرامی نگاهتان را از وی بگیرید ولی به او اخم نکنید.

(البته می دانم خانم ها وقتی متوجه نگاه خیره آقایی به خود می شوند وقتی نگاهشان به آن فرد می افتد ممکن است بر حسب عادت به او اخمی کنند که نشان از نارضایتی خانم از کار آن آقا دارد که البته آن آقا بهتر است از چنین نگاهی به شدت بپرهیزد ) .

آداب معاشرت در فضای مجازی چگونه باشد ؟

این روزها که فضای مجازی مثل تلگرام ،اینستاگرام ،واتسآب و…دیگر تبدیل شده اند به عضوی از خانواده ی ما .

 

آداب معاشرت در فضای مجازی
آداب معاشرت در فضای مجازی

چه بهتر که در مورد آداب معاشرت در این فضاها نیز بیشتر بدانیم

 • هیچ فردی حق ندارد در فضای مجازی موارد غیر اخلاقی و چیزهایی که باعث ضرر و زیان دیگران می شود ترویج دهد مثلا ترویج فروش مواد مخدر ،ترویج سکس بدون ازدواج
 • بهتر است در هر فضای مجازی برای پروفایل خود یک عکس از خودتان بگذارید و اسم یا فامیل یا هر دو را نیز در پروفایل خود بنویسید این باعث میشود افراد دیگری که می خواهید با آنها در این فضاها ارتباط بگیرید به شما اعتماد کنند و مطمئن شوند شما یک فرد حقیقی هستید .

بسیار دیده ایم که فردی در تلگرام یا اینستاگرام به ما پیام داده و جویای احوال ما شده .

ولی هیچ مشخصه ای ندارد .پروفایل بدون عکس و در زیر پروفایل او هم فقط یکی دوتا حرف و عدد نوشته شده و شما بعدا متوجه می شوید که او فامیل شما بوده و شما متوجه این موضوع نشده اید .

 • از فحاشی کردن  و ناسازا گفتن به دیگران خصوصا در فضای مجازی بپرهیزید .آیا شما در جایی  که صدها یا هزاران نفر حضور دارند شروع به فحاشی به این وآن می کنید ؟به احتمال زیاد جواب شما خیر است. پس چگونه است که در حضور همین تعداد آدم بعضی ها انواع فحش های رکیک به دیگران می دهند ؟

حواسمان باشد گرچه دیگران ما را نمی بینند و نمی دانند که ما چه شخصی هستیم .اما فردی که آداب دان است هیچگاه در هیچ فضای به خودش این حق را نمی دهد که فحش های رکیکی را به زبان بیاورد .و باعث ناراحتی یا اذیت دیگران شود .

آداب معاشرت در همه ی زمینه ها 

دوستان همراه در این نوشته قسمت هایی از مهم ترین نکات آداب معاشرت برای زندگی امروز را با هم مرور کردیم . 

اما  هر مکانی دیگر نیز آداب معاشرت خاص خودش را دارد 

چه در مهمانی ها و منزل دیگران 

چه در مراسم های جشن و سرور 

یا در مراسم های مذهبی و فرهنگی 

در مدرسه و دانشگاه 

یا حتی در تفریح گاه ها و پارک ها 

و………

که البته در این نوشته سعی شد مهم ترین موارد مربوط به رعایت آداب معاشرت را با شما عزیزان در میان بگذاریم . امیدوارم از خواندن این نوشته لذت برده باشید .و همگی سعی کنیم در همه حال این آداب لازم را رعایت کنیم . تا زندگی شادتر و با کیفیت تری برای خود و دیگران بسازیم.

 

2 نظرات
 1. فریبا یوسفی می گوید

  من کتاب صوتی جامع آداب معاشرت رو از وب‌سایت خوانا خریدم که در اون در مورد تمامی موضوعات مرتبط با آداب معاشرت صحبت کرده اینم از آدرس وب‌سایت: http://www.khanabooks.com

  1. نسرین حیاتی می گوید

   سلام خانم یوسفی عزیز. خیلی متشکرم از شما برای معرفی این کتاب . شاد و پیروز باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.