نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

معرفی کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب نوشته ی دارن هاردی

کتاب اثر مرکب را باید یکی از منابع اصلی و مهم در زمینه ی موفقیت و رشد شخصی دانست .

معرفی کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب نوشته آقای دارن هاردی یکی از مهم ترین و کامل ترین کتاب ها در زمینه ی موفقیت و رشد شخصی می باشد. ابتدای این کتاب تعداد زیادی از اساتید و نویسندگان حیطه ی موفقیت توصیه به خواندن این کتاب کرده اند.

از جمله برایان تریسی ، جک کنفیلد،تی هارواکر ، و همینطور آنتونی رابینز و سایر سخنرانان و مدرسین بزرگ دنیا

در ادامه ی این نوشته قصد دارم خلاصه ای از این کتاب را با شما دوستان عزیزم به اشتراک بگذارم.

فصل اول : اثر مرکب در عمل

در این فصل دارن هاردی از زندگی خودش و نظم و ثباتی که در انجام کارهایش تا رسیدن به موفقیت داشته صحبت کرده است . به خصوص از دوران نوجوانی و جوانی اش.

او می نویسد عادت های مثبت را دلیل هر پیروزی می داند . او ثبات و پایداری را کلید نهایی موفقیت می داند

ثبات و پایداری کلید نهایی موفقیت

او پدر خود را عامل مهمی در موفقیت خود می داند. فلسفه ی پدرش این بوده که : اصلا اهمیتی ندارد چقدر باهوش هستید . تلاش زیاد شما می تواند بسیاری از کمبودها ی تان را جبران کند. موضوع دیگری که او در این فصل به آن اشاره می کند. غیر معمول بودن است . اینکه همرنگ جماعت بودن ، هیچ موفقیت بزرگی را تضمین نمی کند.

اثر مرکب نتیجه نهایی چه چیزی است ؟

اثر مرکب ، اصل به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک هوشمندانه است.یعنی با یکسری قدم های به ظاهر کوچک در هر لحظه ، نتایج بزرگی به دست خواهید آورد.

شما در خودتان تفاوت های بنیادین نسبت به بقیه به دست می آورید.با انتخاب های کوچک و هوشمندانه + پایداری + زمان

او اثر مرکب را شبیه جادو یا جهشی کوانتومی می داند. بعد از گذشت مدتی شخصی که اثر مرکب را به کار می گیرد. مثل کسی به نظر می رسد که یک شبه به موفقیت رسیده است.در واقع موفقیت او نتیجه ی انتخاب های کوچک  و هوشمندانه ای است که در طول زمان و با پایداری انجام شده اند.

فصل دوم اثر مرکب : انتخاب ها

به اعتقاد دارن هاردی تمام زندگی ما تا اخر عمرمان ، مجموع کل انتخاب هایی است که می کنیم. انتخاب های ما می توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن ما باشند. انتخاب های ما می توانند ما را به اهداف مان برسانند یا نرسانند.

هر چیزی که در زندگی ماست به این دلیل وجود دارد که قبلن در مورد چیزی ، یک انتخاب کرده اید. هر انتخاب رفتاری را شروع می کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود.

 

 

 

نویسنده  همچنین در این فصل فرمول کامل خوش شانسی را چنین می داند :

آمادگی ( رشد شخصی ) + نگرش ( باورها ، طرز فکر) + فرصت ( چیزهای خوبی که سر راه شما قرار می گیرند ) +اقدام ( انجام دادن کاری درباره ی آن ها ) = شانس

بزرگ ترین تفاوت موفق ها و ناموفق ها : موفق ها تمایل دارند کارهایی را انجام دهند که ناموفق ها مایل به انجامش نیستند . همچنین در این فصل او از خوانندگان می خواهد که یکی از عادت های شان را به مدت یک هفته ثبت کنند . عادتی که بیشترین کنترل را روی فرد دارد.

که البته این ثبت کردن باید منظم و بدون وقفه باشد . به این صورت که هر روز بالای یک صفحه ی جدید تاریخ آن روز را بنویسید و ثبت وقایع آن را آغاز کنید. بعد از این کار در پایان هفته اول خواهید دید که چه مقدار کالری ، پول و زمان از دست شما رفته اند.

البته لازم است که این کار را تا دو هفته ی بعد از آن نیز ادامه دهید . تا نتایج فوق العاده ی این کار را ببینید.

کتاب اثر مرکب
کتاب اثر مرکب

فصل سوم اثر مرکب : عادت ها 

در این فصل دارن هاردی چنین می نویسد. 95 درصد از همه ی چیزهایی که احساس می کنیم، فکر می کنیم ، انجام می دهیم و به آن ها دست پیدا می کنیم، در نیتجه ی یک عادت یاد گرفته شده است. یک عادت بد که در همین لحظه خیلی بزرگ به نظر نمی رسد ، سرانجام ممکن است شما را مایل ها از مسیرتان به سوی هدف ها ی شما دور کند.

این مقاله را هم بخوانید

 

جادوی شما نیروی چرای شما است آن را پیدا کنید.

چرای شما چیست ؟ اگر می خواهید پیشرفتی قابل توجه در زندگی تان به وجود آورید، باید یک دلیل داشته باشید و برای این که خودتان را مجبور کنید که بخواهید تغییراتی ضروری به وجود آورید. چرای شما باید چیزی باشد که شما را به صورتی خارق العاده به هیجان در بیاورد.

چه چیزی است که بیش تر از همه شما را به حرکت در می آورد ؟شناسایی چرای تان بسیار مهم وحیاتی است .

این همان چیزی است که شما را به هیجان می آورد. همانی است که مشتعل کننده ی اشتیاق و سوخت مدامت شماست .  در کنار این به خودتان نگاه کنید که کدام رفتارها ی شما منتهی به هدف تان می شود و کدام رفتارها شما را در دست یابی به هدف یاری می رساند.

پنج استراتژِ ی برای ریشه کن کردن عادت های بد

 • کشف محرک ها
 • پاک سازی خانه
 • جایگزین کردن
 • آرام شروع کنید
 • یا بپرید

شش استراتژی برای ایجاد عادت های خوب

 1. خودتان را برای موفقیت آماده نگه دارید
 2. به اضافه کردن فکر کنید ، نه کم کردن
 3. کارهای تان را به دیگران بگویید ، اجرای یک نمایش عمومی از مسوولیت پذیری
 4. یک همراه موفقیت پیدا کنید
 5. رقابت و رفاقت
 6. جشن بگیرید

فصل چهارم اثر مرکب : تکانش

دارن هاردی در این فصل به مبحث تکانش می پردازد. و آن را یکی از قدرتمند ترین و مرموزترین نیروهای موفقیت می داند. او تکانش را به بازی چرخ و فلک تشبیه می کند  . حتما شما هم در کودکی این بازی را انجام داده اید . چرخاندن چرخ و فلک در ابتدا کار راحتی برای تان نبود. شما در ابتدای کار مجبور بودید آن را بکشید و هل دهید . با تمام وجود تلاش کنید.

در نهایت بعد از تلاش طولانی موفق به حرکت آن به صورت سریع و تند می شدید. خودتان هم مجبور به دویدن به همراه چرخ و فلک برای حرکت سریع تر و بیشتر می شدید.آنقدر به این کار ادامه می دادید تا به سرعت دلخواه دست پیدا کنید و بعد خودتان هم سوار آن می شدید.

 

 

کتاب اثر مرکب دارن هاردی
کتاب اثر مرکب دارن هاردی

هر تغییری نیز به همین صورت اتفاق می افتد. شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان ، شروع می کنید و پیشرفت تان آرام و آهسته است . اما به محض شکل گرفتن عادت جدید ، تکانش بزرگ به شما ملحق می شود و موفقیت و نتایج تان به سرعت مرکب می شود.

چگونه می توان تکانش بزرگ در زندگی به وجود آورد؟

 1. انتخاب ها و تصمیم های جدید بر اساس اهداف و ارزش های اصلی تان
 2. به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتارهای مثبت و سازنده
 3. تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای به وجود آمدن عادت های جدید
 4. تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کارهای منظم روزانه
 5. ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره ی به اندازه ی کافی طولانی

و بعد از همه ی اینها تکانش بزرگ به سراغ شما می آید . که اتفاق خیلی خوبی است و شما عملن توقف ناپذیر می شوید .

فصل پنجم اثر مرکب: تاثیرات

در این فصل از کتاب اثر مرکب ، دارن هاردی به چیزهایی که روی هر شخص تاثیر گذار هست اشاره می کند .

ورودی ها : یعنی چیزی که مغزتان را با آن تغذیه می کنید . ضمن اینکه باید حواس تان باشد زباله وارد شود زباله خارج می شود.حواستان به مغزتان باشد که دارید با چه چیزهایی آن را تغذیه می کنید .

با اخبار بد ؟ با سریال های آبکی ؟ کنترل کردن ورودی ها، تاثیر مستقیم و قابل توجهی روی بازدهی و نتایج شما دارد.

مغزشما برای این طراحی نشده است که شما را خوشحال کند . بلکه مغزتان فقط یک دستور کار دارد . آن هم حفظ بقای شماست. مغز شما برنامه ریزی شده است تا در جستجوی چیزهای منفی باشد . مثل منابع رو به کاهش . هوای ناسالم و هر چیزی که به شما صدمه می رساند.

بنابراین به شدت مراقب ورودی های ذهن خود باشید. پیشنهاد آقای هاردی این است که رژیم رسانه بگیریم . او می نویسد : خود من ، تنها اخباری که برای ام مفید هستند از دیگر خبرها جدا می کنم و خبرهای دیگر را نمی بینم و نمی شنوم.

نسخه  pdfاثر مرکب در کتابراه

 

دارن هاردی
دارن هاردی

البته او حذف ورودی های منفی را به تنهایی کافی نمی داند . و معتقد است باید جای این چیزهای بد ، با چیزهای خوب پر شود.مثلا با فایل های تصویری یا صوتی آوزشی . به قول برایان تریسی ماشین خود را تبدیل به کلاس درس متحرک کنید.

ارتباط ها : چه کسانی روی شما اثر می گذارند. جیم ران معتقد است که ما به میانگین 5 آدمی تبدیل می شویم که بیش تر وقت مان را با آن ها سپری می کنیم. آدم هایی که بیشترین وقت مان را با آن ها می گذرانیم ، تعیین می کنند که کدام گفت و گو ها توجه ما را جلب می کند.

شما نمی توانید وقت تان را با آدم های منفی بگذرانید و انتظار داشته باشید که زندگی مثبتی داشته باشید. پس نگاهی به روابط تان بیندازید و مطمئن شوید سه ساعت از وقت تان را برای یک فرد سه دقیقه ای صرف نمی کنید.

محیط : تغییر محیط ، چشم اندازتان را تغییر می دهد. رویای درون قلب شما شاید بزرگ تر از محیطی باشد که در آن زندگی می کنید. بعضی وقت ها باید از آن محیط خارج شوید تا رویای تان تحقق پیدا کند.

 

فصل ششم اثر مرکب : شتاب بخشی 

در چه مواردی با لحظه های حقیقی تان روبه رو می شوید . مثلا موقع تماس های مشتری یابی ، ورززش کردن ، ارتباط با هسمر و فرزندان؟

مشخص کنید که در چه مواردی می توانید به خودتان بیش تر فشار آورید . تا بیش از این رشد کنید و بتوانید خودتان را از دیگران و خود قدیمی تان جدا کنید.

سه عرصه از زندگی تان که می توانید در آن ها کار بیش تری انجام دهید کدام است ؟ سه عرصه از زندگی تان که می توانید در آن ها انتظارات را شکست دهید . کجا و چگونه می توانید لحظه هایی برای وای گفتن خلق کنید.

نتیجه گیری

هاردی می نویسد انگیزش بدون عمل ، منجر به خود فریبی می شود. به قول او هر موقع از واگن ثبات افتادید پایین ، این کتاب را بخوانید .

هر وقت خواستید انگیزه تان را دوباره شعله ور کنید و نیروی چرای تان را تقویت نمایید ، این کتاب را نگاهی کنید.هر بار خواندن این کتاب ، باعث می شود آن تکانش بزرگ را دوباره به زندگی تان جذب کنید.

هاردی می نویسد ارزش اصلی من در زندگی ، کمک به دیگران است . آرزوی او این است که بتواند تفاوت مثبتی را در زندگی دیگران به وجود آورد.

دوستان بزرگوار امیدوارم این کتاب را بخوانید . نه یک بار بلکه چندین بار . این کتاب را بخوانید و تمرین های بسیار عالی آن را انجام دهید و نتیجه اثر مرکب را به خوبی در زندگی شخصی و شغلی خودتان لمس کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.