نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

چگونه با تجسم خلاق می توان به خواسته ها رسید ؟

تجسم خلاق و تصویرسازی ذهنی راهی مطمئن برای رسیدن به خواسته ها

از تجسم خلاق برای خلق زندگی دلخواه خود استفاده کنید .
در این نوشته با روشی ساده و کاربردی از تجسم خلاق آشنا می شوید

دوستان عزیز سلام . امیدوارم حالتان عالی باشد. در دوران دبستان هم بازی به نام طاهره داشتم . این طاهره خانم و خواهرش خیلی تصویرسازی ذهنی های قوی داشتند. البته آن موقع که نمی دانستم تجسم خلاق و تصویر سازی ذهنی اصلا چی هست. اما حالا که به آن دوران توجه می کنم می بینم طاهره تجسم قوی داشته است.

اما سوال پیش می آید که خوب من از کجا متوجه تجسم خلاق طاهره شدم . از کارها یی که او انجام می داد. به این صورت که این دختر خانم ، تصویرها و نقاشی های خلاقانه ای می کشید و داستان هایی که برای نقاشی هایش داشت. نشان از ذهن خلاق و تجسم خلاق او داشت .

منظور از تجسم خلاق چیست ؟

تجسم خلاق ، روشی است که در آن از نیروی خیالا خود برای آفرینش خواسته های زندگی مان استفاده می کنیم. هر کدام از ما در بیشتر لحظه های زندگی مان به شکلی ازروش ها ی تجسم خلاق استفاده می کنیم. متاسفانه بسیاری از افراد به صورت ناخود آگاه از تجسم خلاق به صورت منفی در زندگی خودشان استفاده می کنند.

آنها منتظر کمبودها و مشکلات و اتفاقات ناگوار هستند و چه بسا که تجسم های منفی در مورد اتفاقات و رویدادهای بد برای خود ، عزیزان و جامعه شان داشته باشند. خیلی وقتها نیز همان چیزی را که در ذهن خود تصویر کرده بودند را برای خودشان خلق کرده اند.

اما ما می توانیم از این نیروی عظیم ذهنی ( تجسم خلاق ) برای خلق موفقیت ها و پیشرفت ها و بهبود زندگی استفاده کنیم. استفاده از تجسم خلاق کلید رسیدن به ذخایر طبیعی و فروانی زندگی شماست. آن را راحت از دست ندهید.

خواسته هایتان را با تجسم خلاق بیافرینید

اگر به کودکان دقت کرده باشید متوجه می شوید آنها قدرت تخیل بالایی دارند. دوست فرضی دارند که با او بازی می کنند . به اشیاء جان می دهند و با آنها صحبت می کنند .

گاهی وقتی خود من برای یکی دوساعت مشغول کارهایم هستم . بعد از آن متوجه می شوم پسر خردسالم غرق در بازی و خیال پردازی با اسباب بازی هایش هست . پلیس شده و مشغول راهنمایی ماشین هاست . یا پدری است که بچه هایش را به مسافرت می برد . یا مهندسی است که مشغول ساخت و ساز خانه ی جدید است.

اگر کمی به کارهای خودمان هم دقت می کنیم متوجه می شویم که ما قبل از اغلب کارهایی که انجام می دهیم عملا آنها را مجسم کرده ایم . برای غذایی که می خواهیم روزانه درست کنیم از قبل تصوری داشته ایم . مسافرتی که می خواهیم برویم از قبل یک تصوری داشته ایم .

حالا بیایید از این به بعد آگاهانه و هوشیارانه تجسم خلاق انجام دهید.

این محصول را تهیه کرده اید ؟

کارگاه غیر حضوری مدیریت هوشیاری برای موفقیت شخصی و شغلی

هر هدف یا خواسته ای که داشته باشید . مثلا در آمد بالاتر ، ازدواج با فرد مورد نظر ، خرید خانه ای بزرگتر و راحت تر یا حتی رشد معنوی بیشتر . می توانید در هر موردی تجسم خلاق را انجام دهید . هر بار که برای هر موفقیتی تصویر سازی ذهنی می کنید اثر گذاری آن بیشتر و بیشتر می شود.

تجسم خلاق برای رفع مشکل با شخصی خاص

این طور فرض می کنیم که شما با فردی دچار مشکلی شده اید اما از این اتفاق ناراحت هستید و می خواهید رابطه تان را بهبود ببخشید.

برای این کار به حالت استراحت و آرامش و مراقبه در می آیید .

سپس در ذهن خود مجسم می کنید که شما و آن شخص ، در حالتی از هماهنگی و صلح و دوستی با یکدیگر حرف می زنید و رابطه ی صمیمی و خوشایند با هم برقرار می کنید.

این حس را کاملا درونی سازید و مطمئن شوید که به آن خواهید رسید.اصلا طوری آن را درک کنید که انگار پیشاپیش به آن رسیده اید.

این تمرین ساده را بارها با اعتقاد قلبی به آن انجام دهید . روزی سه بار این تمرین را انجام دهید . بعد از مدتی متوجه می شوید که رابطه ی شما چقدر زیبا تر و بهتر شده است .

جالب اینکه متوجه خواهید شد که طرف مقابلتان نیز در رفتار و گفتار خوش برخورد تر شده است . و ارتباط با او راحت تر شده است .

نکته ی مهم : در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان از تجسم خلاق نمی توان برای کنترل کردن رفتار دیگران استفاده کرد. به این صورت که گمان کنید می توانید دیگران را وادار به انجام کاری بر خلاف میل و اراده ی خودشان کنید .

ما از تجسم خلاق تنها برای از میان برداشتن موانع درونی خودمان استفاده می کنیم . برای اینکه هماهنگی بیشتری با درون خود داشته باشیم و از خود بیگانه نشویم. در واقع ما با تجسم خلاق می خواهیم که بتوانیم مثبت ترین جنبه ی وجود خودمان را بروز دهیم .

گرچه برای استفاده از تجسم خلاق ، باید یکسری اصول را بدانید و به کار بگیرید.

اما لازم نیست به قدرتی فوق العاده و بیرون از خودتان ایمان و اعتقاد داشته باشید. برای این کار لازم است شما ذهنی باز و قلبی آماده داشته باشید تا بتوانید با روحیه ی مثبت و اندیشه ای نو کار را شروع کنید . وقتی به درستی تجسم خلاق را به کار ببرید برای تان مانند جادو است .

هر چه بکاری همان را درو می کنی

قدیمی ها این جمله را بسیار ارزشمند می دانستند و به آن اعتقاد قلبی و راستین داشتند . شاید به این دلیل که به عینه آن را در کار خود می دیدند . آنها می دانستند که اگر درخت زرآلو یا گیلاس بکارند باید منتظر زرد آلو یا گیلاس باشند . آنها در این مواقع در انتظار گردو یا سیب نبودند .

طبق این صحبت یا دقیق تر بگوییم طبق این قانون جهانی : هر آنچه ما به عالم هستی بفرستیم نتیجه همان را دریافت خواهیم کرد. به این معنا که ما اصولا چیزهایی را که بیشتر از به آنها اعتقاد داریم و در ژرفترین سطح منتظرشان هستیم و به صورت واضح آنها را مجسم می کنیم ، به سمت خود می کشانیم.

زمانی که هراسان و منفی نگر هستیم و احساس نا امنی می کنیم ، همان تجربه ها و موقعیتها و مردمانی را که می خواهیم از آنها دوری کنیم به سمت خود می کشانیم.

اما اگر گرایش ما به مثبت ها باشد و منتظرشادی و سعادت باشیم ، اوضاع و شرایطی به سمت ما می آیند که با توقعات مثبت ما یکسان باشند . نتیجه اینکه هر اندازه میزان انرژی مثبتی که در تصور و تجسم خواسته ی خود بگذاریم ، بیشتر باشد تجلی آن نیز در زندگی ما بیشتر خواهد شد.

تمرین پایه برای انجام تجسم خلاق

در اینجا یک تمرین ساده و البته پایه فن تجسم خلاق را برایتان می آورم. امیدوارم آن را انجام دهید و از نتایج عالی آن لذت ببرید.

در ابتدای کار به آنچه مورد علاقه یا آرزوی شماست فکر کنید .برای انجام این تمرین یک چیز ساده را انتخاب کنید که تصور به دست آوردنش برای تان آسان باشد . این خواسته ی شما شاید یک شی مثل ماشین باشد. یا شاید وقوع یک اتفاق خاص باشد ( مثلا ازدواج با فردی با ویژگی های مورد نظر شما ) دیدن خودتان در موقعیتی دلخواه یا بهتر شدن یکی از قسمت های زندگی تان .

در جایی آرام ، راحت بنشینید یا دراز بکشید. اجازه بدهید بدن شما در استراحت کامل باشد .

تجسم خلاق و باقی تمرین ها

از نوک انگشتان پای تان شروع کنید تا به فرق سرتان برسید . یک به یک را آرامش واستراحت کامل بدهید . بگذارید تمام فشارها و استرس ها از جسم و جانتان خارج بشود. آهسته و عمیق ، به صورت شکمی تنفس کنید . آهسته بدون اینکه صدایتان شنیده شود در دل خود ، از ده تا یک بشمارید. احساس کنید که بعد از شمردن هر شماره ، آرامتر می شوید و در آسایشی ژرفتر فرو می روید.

بعد از احساس ، استراحت عمیق خواسته ی خود را دقیقا به شکل دلخواه تصور کنید. مثلا یک شی هست که خواهان آن هستید ، خود را مالک آن تصور کنید . خود را تصور کنید که در حال استفاده از آن شی هستید و از آن لذت می برید .

یا اینکه مثلا خواسته ی شما وضعیتی است که می خواهید به آن برسید. خود را در آن موقعیت مجسم کنید . موقعیتی که همه چیز مطابق میل شما روی می دهد . ببینید که مردم در حال تشویق شما به خاطر رسیدن به آن موقعیت هستند. موقعیت را کاملا با جزئیات ببینید .

همه چیز را کاملا واضح و مشخص ببنید ، رنگ ها را ببینید ، بوها را حس کنید و جزئیات اتاق ، سالن یا مکان را کاملا مشخص ببینید . می توانید زمانی کوتاه یا حتی دقایقی را صرف این تجسم کنید. مدت زمان تجسم را به دلخواه خود انتخاب کنید.

این فیلم آموزشی را هم ببینید

یک نکته ی مهم : در زمان خلق این لحظات حواستان به احساس تان باشد

حس تان نسبت به تصویر هایتان باید مثبت باشد و احساس شادی داشته باشید

این تمرین ها را برای خود تبدیل به یک تفریح شاد سازید. تا نتایج عالی بگیرید.

اکنون در حالی که تصویر و خواسته را در ذهن تان دارید عبارات تاکیدی مثبت خود را با صدای بلند یا آرام و در دل تان به خودتان بگویید.

مثلا من اکنون با همسرم یک رابطه شاد و عالی دارم .

یا من در سلامتی کامل به سر می برم .

یا من یه خانه ی زیبا و بزرگ دارم …..یا هر خواسته ی دیگری که دارید.

این جمله های مثبت بخش اساسی تجسم خلاق هستند .

نکته ی مهم در پایان تجسم خلاق

این نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید که اگر دچار تردید یا افکار متناقش شدید ، در مقابلش مقاومت نکنید و نکوشید که از آنها بپرهیزید . به این علت که این کار باعث قدرت آنها می شود . اجازه دهید این ها در آگاهی شما جریان یابند . تنها کار شما این است که به گقتن جملات مثبت و انجام تصویر سازی تان بازگردید.

مدت زمان انجام تجسم خلاق حدود یک ربع الی بیست و پنج دقیقه زمان می برد .

لازم است تمرین های تجسم خلاق روزانه و حتی روزی دو الی سه بار تکرار شود.

در انتهای انجام تمرین نیز از یک تا ده یا برعکس می شمارید . ضمن اینکه به همراه هر شماره یک نفس عمیق می کشید و سپس در همان حالت شادی وشعف با بدنی سبک و شل چشم هایتان را به ارامی باز می کنید .

امیدواراین تمرین تجسم خلاق مسیری میانبر برای رسیدن شما به اهداف تان باشد . که البته در کنار آن تلاش و حس خوب را هم حتما ضمیمه ی کارتان خواهید کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.