نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

راههای افزایش اعتماد به نفس

روشهای کاربردی برای بالابردن اعتماد به نفس خود برای رسیدن به موفقیت

دراین مقاله با چند روش کاربردی یاد می گیریم در ظرف مدت چند روز اعتماد به نفس خود را بیشتر کنیم تا موفقیت های بیشتری در زندگی شخصی و شغلی داشته باشیم

راههای افزایش اعتماد به نفس در خود

سلام دوستان خوبم . حالتان چطور است ؟  امیدوارم حالتان عالی باشد. به احتمال زیاد شما هم مثل بسیاری از کسانی که در دوره و کارگاه های ما شرکت می کنند . با جستجو در مورد بالا بردن اعتماد به نفس به این نوشته رسیده اید . پس لطفا تا آخر این نوشته با من همراه باشید . مطمئنا با نتیجه ی دلخواه از این سایت بیرون خواهید رفت.

در این نوشته می خواهیم اعتماد به نفس خود را با روشهایی ساده و سریع و درست بالا ببریم . آماده اید ؟ پس شروع می کنیم.

روی تقویمت ده روز تا رسیدن به اعتماد به نفس را علامت بزن

برای بالا بردن اعتماد به نفس در خودت یک شرط اساسی و مهم وجود دارد . آیا حاضری تمرین های آورده شده در این نوشته را انجام دهی؟ آیا حاضر هستی برای بالابردن اعتماد به نفس خودت زمان بگذاری؟

من در این نوشته ده قدم برای بالا بردن اعتماد به نفس را به شما یاد می دهم که هر روز می توانید یکی از این قدم ها را بردارید تا اعتماد به نفس شما پس از ده روز بالا برود.

قدم اول : بالا بردن اعتماد به نفس با یادگیری چیزهایی که بلد نیستی

مهم ترین و بارز ترین قدم برای بالابردن و تقویت اعتماد به نفس در هر کاری  این است که : آن کار یا مهارت را به خوبی یاد بگیریم .

مثلا اگر قرار است شما در یک شرکت استخدام شوید و مصاحبه ای پیش رو دارید ، اگر مهارت پاسخ به سوالات را بلد نباشید . و ندانید که چه رفتارهایی در زمان مصاحبه از خود نشان دهید ،مطمئنا نمی توانید اعتماد به نفس خوبی داشته باشید . در واقع شما تصویر ذهنی درستی از خودتان نخواهید داشت . ضمن اینکه مدام درگیر چگونگی انجام کار خواهید بود . همین امر نیز باعث می شود اعتماد به نفس شما کمتر شود.

تمرین برای شما : در یک دفترچه که نام آن را دفترچه اعتماد به نفس می گذارید ، موارد ی که می خواهید در آنها اعتماد به نفس تان را بیشتر کنید یادداشت کرده و برای یادگیری مهارتهای لازم انجام آنها زمان بگذارید. مثلا شاید شما بخواهید جلو جنس مخالف با اعتماد به نفس بهتری صحبت کنید . یا در محیط کارتان با دیگران ارتباط های بیشتری داشته باشید . برای هر دوی این موارد تمرین جلوی آیینه به شما بسیار کمک خواهد کرد . به این صورت که هر روز برای ده الی پانزده دقیقه  جلو آیینه می ایستید . و صحبت هایی که قرار است به دیگران بگویید را در آیینه و در حالی که لبخندی بر چهره  دارید ، با صدای نسبتا بلند با خود تکرار می کنید.

یا حتی می توانید این تمرین را به این صورت انجام دهید که یکسری صندلی و مبل را بچینید و فرض کنید عده ای روی صندلی ها نشسته اند . سپس شروع به صحبت برای آنها کنید . این تمرین ها به خوب صحبت کردن شما در جمع بسیار کمک می کند .

قدم دوم : کار سختی انجام بده تا اعتماد به نفس تو بالا برود.

انجام کارهای سخت به شدت در بالا بردن اعتماد به نفس در ما موثر است . زمان هایی که کارهای نسبتا سخت را انجام داده اید به یاد بیاورید . آیا در آن زمان ها احساس بالابودن اعتماد به نقس نداشته اید ؟

برای بعضی ها  رانندگی کردن یک کار سخت است . و از انجام آن وحشت دارند. اما وقتی تصمیم می گیرند که کوچولو کوچولو رانندگی کنند . حتی شده در محله های خلوت و کم رفت و آمد . کم کم کار سخت برایشان راحت می شود . چون تمرین می کنند و تصویر ذهنی خودشان نسبت به رانندگی را بهتر می کنند .

تمرین برای شما : برای شما چه کار یا کارهایی سخت است ؟ تا به حال به آنها فکر کرده اید ؟ چه کار ی است که ناشایست و غیر اخلاقی نیست ولی شما از انجام آن خجالت می کشید ؟ شاید برای شما اینکه تا سوپر مارکت سرکوچه با لباس راحت بروید سخت باشد . پس لطفا هر چه زودتر انجامش بدهید ( یک لحظه صبر کنید ، حواستان باشد که من نوشتم لباس راحت ننوشتم غیر عرف )

یک تجربه از خودم

برای خود من بازی  به همراه فرزندم  در پارک محله ای که تازه به آن اثاث کشی کرده بودم ، کمی دشوار بود . اما زمانی که روی اعتماد به نفس خودم کار می کردم این کار را انجام دادم . و حسابی با وسایل بازی موجود در پارک محله ی مان بازی کردم . احساس خیلی خوبی نسبت به خودم و محیط داشتم .

این مقاله را خوانده ایدhttps://razeshadi.com/atamad/

قدم سوم : انجام یک کار تازه هم اعتماد به نفس تو را بالا می برد.

هر کار تازه ای که یاد گرفته و انجام می دهیم تا حد زیادی اعتماد به نفس ما را بالاتر می برد . کار تازه و تجربه تازه می تواند حس مثبتی نسبت به خودمان و آن کار به ما بدهد و درنتیجه اعتماد به نفس ما را افزایش دهد.

تمرین برای شما : چه کاری است که تا به حال انجام نداده اید ؟ اما دوست داشته اید انجامش دهید . مثلا شاید همیشه دلتان می خواسته یک زبان جدید یاد بگیرید . یا اینکه دوست داشته اید یک ورزش جدید را امتحان کنید . خوب حالا وقتش است . انجامش دهید .

مثلا اگر اهل داشتن آرامش بیشتر و تراشیده شدن اندام و خوش اندامی هستید حتما کلاس های یوگا را امتحان کنید .

قدم چهارم : افزایش اعتماد به نفس در ظاهر

مغز ما مثل یک کودک خردسال است . به راحتی می توانیم گولش بزنیم . مثلا وقتی از صحبت کردن در مقابل مافوق خود یا شخصی با موقعیت اجتماعی نگران هستید . یا می ترسید.  خیلی راحت ادای افراد با آرامش و نترس را دربیاورید. بعد از کمی خواهید دید که واقعا به همان شکل در آمده اید.

کافی است هنگام مواجه با این افراد  تن صدایتان را بلند تر و رسا تر کنید . فرم ایستادن خود را تغییر دهید ، قوز نکنید و صاف بایستید . شما ظاهر خود را شبیه به افراد با اعتماد به نفس کرده اید. که هم باعث می شود مغزتان بپذیرد که شما اعتماد به نفس دارید و آن را واقعی بداند. هم آن شخصی که روبروی او ایستاده اید شما را با اعتماد به نفس می پندارد و بهتر با شما ارتباط می گیرد.

 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

 

 

 

قدم پنجم : تلقین مثبت به خودتان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس تان می شود.

قدم بعدی برای بالا بردن اعتماد به نفس تلقین ها و با خود گویی های مثبت به خود است . هر کدام از ما در طی روز گفت و گو های درونی زیادی با خود داریم که خیلی از آنها می تواند منفی باشد.

همین گفت و گو های درونی منفی است که اعتماد به نفس ما را به شدت پایین می آورد .

مثلا خانمی را در نظر بگیرید که غذایی که برای اولین بار می خواست درست کند، روی گاز بود ه . این خانم به خاطر اینکه مشغول سیر کردن در فضای مجازی بود غذایش سوخت . حالا اگر او مدام در این مورد با خودش گفت و گوی درونی منفی در مورد حواس پرت بودن و بی عرضگی خود داشته باشد . بعد از مدتی اعتماد به نفس خود را در درست کردن این غذا از دست می دهد. او با تلقین های منفی به خودش ثابت می کند که هنرمند نیست و دستپخت چندان جالبی ندارد.

تمرین برای شما : روزانه از تلقین های مثبت برای انجام کارها و تقویت  ویژگی های شخصیتی دلخواه در خود استفاده کنید .

قدم ششم : اطرافیان خود را تغییر بده تا اعتماد به نفس تو بالاتر برود .

حتی آدم های اطراف ما  می توانند روی اعتماد به نفس ما اثر بگذارند. به چه صورت ؟

خوب اگر آنها مدام به شما بگویند که : تو نمی توانی از پس کاری بربیایی  . این حرف آنها  می تواند روی تصویر ذهنی شما از خودتان اثر گذار باشد . در نتیجه ان اعتماد به نفس شما پایین می آید. البته این به خود ما بستگی دارد که حرف آنها را جدی بگیریم یا خیر ؟ در صورت جدی گرفتن و اعتنا به این جور حرف ها ، اثر این حرف ها بر اعتماد به نفس بسیار بالا خواهد بود.

در صورتی که این حرف ها را جدی نگیریم و به قول قدیمی ها از یک گوش بگیریم و از گوش دیگر بیرون کنیم  مطمئنا این جور حرف ها بی اثر می شود.  خصوصا اگر کسانی که این حرف ها را می زنند از خانواده و نزدیکان ما باشند . در این صورت بهترین کار بی اعتنایی به حرف هایی از این دست می باشد .

چون ما نمی توانیم خانواده ی خود را تغییر دهیم . اما اگر دوستانی هستند که چنین منفی نگر و منتقد هستند بهتر است از آنها فاصله بگیریم . با افرادی معاشرت کنیم که مثبت نگر تر هستند .

قدم هفتم : هر آنچه ما در مورد دیگران فکر می کنیم لزوما صحیح نیست .

افرادی که خیلی ظاهرشان برایشان مهم است احتمالا به حرف های مردم زیاد اهمیت می دهند . آنها گمان م ی کنند که آدم های دیگر مدام در مورد آنان فکر می کنند . به ظاهر آنها ، لباس هایشان ، رنگ لباس ها ی آنها

اما این یک تصور اشتباه است . واقعا ما خیلی کمتر از آنچه فکر می کنیم برای مردم مهم هستیم.

قدم هشتم : تصویر سازی ذهنی بسیار در بالا بردن اعتماد به نفس شما موثر است.

همانطور یک نکته ی خیلی جالب (قبلا هم به آن اشاره کرده بودم) در مورد مغز این است که : مغز ما فرق بین تصور و واقعیت را نمی داند.  پس ما می توانیم با تصویر سازی ذهنی به بسیار ی از خواسته هایمان برسیم .چون مغز ما فکر می کند کاری که ماتصویر سازی کرده ایم انجام داده است در نتیجه انجام کار  در حالت واقعی بسیار راحت تر خواهد بود.

تمرین برای شما : حتما روزانه نیم ساعت برای خواسته های خود تصویر سازی ذهنی انجام دهید

بهترین زمان انجام این کار صبح ها به محض بیدار شدن و شبها قبل از خوابیدن است

 

قدم دهم : هدف داشته باشید تا اعتماد به نفس شما بیشتر شود.

شاید یکی از مهم ترین قدم ها برای افزایش اعتماد به نفس هدف داشتن است . وقتی هدف داشته باشی موشکی قوی به سمت کسب  اعتماد به نفس پرتاب خواهی کرد.

تمرین  برای شما : اهداف شما برای 6 ماه آینده و همینطور 5 سال بعد چیست ؟ آنها را بنویسید .

خوب دوستان امیدوارم این نوشته به شما کمک کند که با انجام تمرین های گفته شده در بالا بردن اعتماد به نفس خودتان به موفقیت برسید.

تمرین ، تمرین ، تمرین 

یادتان باشد یادگیری برای رشد شخصی بسیار مهم است ، اما مهم تر از آن انجام تمرین های داده شده است .

هر چقدر هم شما علم و اطلاعات داشته باشید تا تمرین های لازم را انجام ندهید شاید آن علم خیلی ارزشمند نباشد. به قولی عالم بی عمل بودن به هیچ دردی نمی خورد.

اعتماد به نفس کاذب چیست ؟

اعتماد به نفس کاذب یعنی اینکه فرد نسبت به توانمندی ها و مهارتهای خودش تصور بالاتر و غیر واقعی داشته باشد. مثلا فردی فقط روزانه نیم ساعتم پیاده روی بکند بعد انتظار داشته باشد تا یک ماه بعد در مسابقات جهانی دو نفر اول شود.

اعتماد به نفس کاذب هم می تواند  به خود فرد و دیگران آسیب زننده باشد .

امیدوارم اعتماد به نفس خود را افزایش دهید . تا باور بهتر و مثبت تری نسبت به خودتان و توانمندی هایتان پیدا کنید و زندگی شادتر و موفق تری در کنار عزیزانتان تجربه کنید . شاد باشید.

 

4 نظرات
 1. امیدکریمی می گوید

  این مقاله رو کامل مطالعه کردم بسیار عالی بود روزه به روز داره سایتتون بهتر هم میشه .
  واقعا مقاله خوبی بود .

  1. نسرین حیاتی می گوید

   سلام به شما . خیلی متشکرم جناب کریمی . موفق باشید

 2. نیلوفر می گوید

  من مطالعه کردم بسیار مفید بود. ممنون.

  1. نسرین حیاتی می گوید

   سلام خانم نیلوفر. به شما تبریک می گویم که برای رشد خودتان وقت گذاشته و مطالعه می کنید. خیلی متشکرم از نظر خوب شما . شاد باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.