نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

ده روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

ده عادت روزانه برای بالا بردن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس ساختن چیزی نیست که یک روزه اتفاق بیفتد . اعتماد به نفس شما کم کم با کارهای روزانه شما زیاد می شود. این ده روش به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

سلام دوستان . حالتان چطور است . در این نوشته قرار است با هم ده روشی که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس مان می شود یاد بگیریم و به کار ببندیم . آماده اید ؟

اولین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

هر روز را با تیزی و آمادگی کامل شروع کنید .

بنجامین فرانکلین  که شاعر و سیاستمدار بزرگی در آمریکا بوده می گوید : زود خوابیدن و زود بیدار شدن شخص را سالم ، عاقل و ثروتمند می کند. (همین حالا که من دارم این نوشته را می نویسم ساعت 5/30 صبح است )

هر کدام از ما در طی هفته چیزی حدود 168 ساعت وقت در اختیارمان داریم و معمولا یک سوم آن را در رختخواب می گذرانیم. حالا انتخاب با خودمان است که دو سوم باقیمانده را بخواهیم چطور بگذرانیم.

بعضی ها صبح ها که ساعت شان زنگ می زند آن را قطع می کنند . دوباره ساعت زنگ می زند باز قطعش می کنند . بعد آن قدر ساعت زنگ می زند تا آخر خاموشش کنند و باز هم حاضر نیستند بیدار شوند.

حالا یادتان بیاید به روزهایی که دیر از خواب بلند می شوید و با عجله از خانه بیرون می روید. آن روزهای تان چطور از آب در می آید؟ اما وقتی روز را به آرامی شروع می کنید . زودتر از خواب بیدار می شوید و کارهای تان را با نظم و طبق برنامه شروع می کنید چطور هستید؟

حس و حال این چنین روزهایتان چطور است؟ آدم های با اعتماد به نفس آن قدر عاشق زندگی هستند که نمی گذارند حتی یک دقیقه از زندگی شان هم به هدر برود. وقتی برای هر روز تان حسابی آماده باشید ، وقتتان به هدر نمی رود و کارهای عقب افتاده برای تان باقی نمی ماند.

ده روش بالابردن اعتماد به نفس

دومین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

تمرکزتان را افزایش دهید.

تحقیقات نشان می دهد بعد از هر بار استفاده از تلفن در محل کار ،15 دقیقه طول می کشد تا دوباره تمرکزتان را به دست بیاورید. همین کار چند بار تکرار شود تمام روزتان بی هدف می گذرد. تمرین هایی که کمک می کند که از پرسه زدن ذهن و فکرتان جلوگیری کنید و روی «الان و اینجا » تمرکز کنید عالی هستند.

تمرین نوشتن یکی از عادت های بسیار خوب برای افزایش تمرکز است . به این صورت که سه برگ کاغذ « مثلا آ4» بردارید هر چه به ذهنتان می رسد بنویسید . به درست بودن یا نادرست بودن نوشته تان و نگارش آن اصلا توجهی نکنید .

شما نویسنده نیستید پس فقط به فکر نوشتن باشید. این ها دقیقا موضوعاتی هستند که ذهن خود آگاهتان را پر کرده اند. « سلام برگه های خالی ، می دانستید که نمی دانم چی بنویسم ؟ اما باز هم می نویسم. »

به قدری ادامه بدهید تا برگه ها پر شوند . باورتان نمی شود انگار که جادو می شود و یک چیز به درد بخور از نوشته های تان در می آید . افراد بزرگی را می شناسم که این نوشتن در برگه های سفید کار هر روزشان است.

عادت به نوشتن فکرهای تان روی صفحه خالی مثل تخلیه ی زباله های ذهنتان در هنگام صبح است . کاری که بخش فعال و منطقی ذهنتان را آرام می کند و به شما تمرکز و خلاقیت می دهد.

شاید این مقاله را هم بپسندید

سومین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

عینک جادویی تان را به چشم تان بزنید

بیایید با هم یک تصویر سازی ذهنی انجام بدهیم. تصور کنید امروز صبح وقتی از خواب بیدار می شوید یک عینک سرخ رنگ به چشم هایتان زده اید. به خاطر این رنگ قرمز یک درخشش گرم و سرزنده ای تمام روزتان را پر می کند. با این عینکی که به چشم تان زده اید هر آدم و هر چیزی که می بینید سایه ای صورتی پیدا می کند . « واوو چه جالب»

برگردیم به حالت طبیعی ، از جهاتی شما هر روز یک عینک به چشم هایتان می زنید . این عینک مثل فیلتری عمل می کند که جهان را از پشت آن می بینید ، فقط خودتان حواستان نیست که چطور فیلتری را انتخاب کرده اید.

اگر هر روز عینکی که به چشم تان می زنید را خودتان انتخاب کنید ، این خودشما هستید که تعیین می کنید که تجربیات آن روزتان چه شکلی باشد. شما تصمیم می گیرید که امروز یک روز حسابی و ارزشمند باشد .

شما هستید که تصمیم می گیرید امروزتان پر از تجربه های جالب ، یا روزی پر از مبارزه های پشت سر هم که در آن فقط باید بجنگید باشد یا نه . چون تجربه های شما از ذهن شما شروع می شود.

حالا من می خواهم همینجا چند نمونه عینک به شما پیشنهاد کنم ، شما ببینید به دردتان می خورد یا نه ؟

عینک امروز برای شما این است که ، از هر لحظه زندگی تان بیشترین بهره را ببرید . در هر شرایطی به دنبال بهترین باشید. اگر با افراد و یا موضوعات دور از انتظار روبه رو شدید، به نکته های جالب آن توجه کنید . از صداها و بوها و مزه های اطراف تان لذت ببرید.

هدیه ی ما به شما دوره رایگان تغییر باورها 

[mailerlite_form form_id=2]

چهارمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

حس خوش داشتن خیلی کمک کننده است

اگر همین امروز بخواهید به حس درونی خودتان توجه کنید ، آن را چطور می بینید ؟ آیا هر روز به احساس های تان توجه می کنید ؟ وقتی شما هوش عاطفی تان بالا است که حواستان به احساس های تان باشد . با احساس های خودتان هماهنگ باشید واز تاثیری که روی دیگران می گذارید آگاه باشید.

در طی روز یک سری حال و هوای دل تان هم بزنید و ببینید آن تو چه خبر است ؟ چه مواقعی احساس اعتماد به نفس می کنید و چه زمانی این احساس را ندارید ؟

حالا شاید بپرسید که از کجا بفهمم که چه احساسی دارم ؟

خوب پیام ها و نشانه هایی که بدنتان برای شما می فرستند را می شناسید ؟ اطرافیان شما از کجا می فهمند در سرتان چه می گذرد ؟ آیا روی پیشانی شما چیزی نوشته شده یا در حالت صدا و رفتارتان نهفته است ؟

وقتی شما به حس و حال درونی خود توجه می کنید ، یک مقیاسی به دست می آورید . مقیاسی که به شما می گوید کجا هستید تا اگر لازم شد اوضاع را درست کنید .

 

ده روش بالا بردن اعتماد به نفس

پنجمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

تحرک داشتن اعتماد به نفس شما را بیشتر می کند

کسانی که اهل ورزش  و باشگاه رفتن هستند می دانند که حتی اگر خسته به باشگاه بروی ، می توانی ورزش کنی و باز پرانرژی بیرون بیایی . مغز ما عاشق تحرک ، ورزش است . در چند سال اخیر محقق ها این باور رایج را نقض کرده اند که آدم با تعداد ثابتی نورون ( همان سلول های مغزی ) به دنیا می آید .

حتی در بزرگسال ها نیز سلول های مغزی جدید می تواند تشکیل شود و ورزش یکی از بهترین راه ها برای تشکیل این سلول ها است.

ضمن اینکه لازم نیست ورزش سنگین وسخت باشد . نیم ساعت پیاده روی آهسته در روز هم می تواند توانایی یادگیری ، تمرکز و استدلال ذهنی شما را بالا ببرد.

پس هر ورزشی را که بیشتر دوست دارید و از آن بیشتر لذت می برید انتخاب کنید و آن را به طور منظم انجام دهید . تا اعتماد به نفس شما بیشتر شود.

این مقاله را خوانده اید ؟

ششمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

یک وقت هایی را در تنهایی و آرامش بگذرانید.

نمی دانم تو دوست خوبم چه نظری در مورد سکوت و قدرت آن داری . اگر آدمی هستی که عادت کرده ای مدام این طرف و آن طرف بدوی و دور وبرت پر از آدم باشد ، ده دقیقه آرام در تنهایی نشستن می تواند برای تان تجربه ای عالی و حتی شفا بخش باشد.

پس هر روز این کار را انجام بدهید : تلفن و زنگ در را قطع کنید و کامپیوتر و تلویزیون را خاموش کنید . جایی بروید که هیچ کس و هیچ چیز نتواند برای تان مزاحمت ایجاد کند.

ده دقیقه بدون صحبت یا مزاحمت همان جا بنشینید . وراجی ها و سر وصداهای درونی تان را خاموش کنید و بگذارید رویاهای تان به پرواز در بیایند . فقط ذهنتان را خالی کنید از فضا لذت ببرید و بگذارید خلاقیت تان شکوفا شود. و از  اثرات این تمرین عالی لذت ببرید.

هفتمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

از خانه تان بیرون بروید و به آسمان زیبا نگاه بیندازید.

هر روز وقتی را برای بیرون رفتن بگذارید. بایستید و به طبیعت و گذشت فصل ها و تغییر رنگ آسمان توجه کنید . اگر به آدم های اطراف تان دقت کنید ، افرادی که هر روز زمانی را در طبیعت مثلا پارک یا فضای سبز می گذرانند به اصطلاح روحیه بهتری دارند .

حیف است زیبایی و سرسبزی بهار و تابستان ، برگریز و رنگهای زرد و نارنجی پاییز و سفیدی زمستان را از دست بدهیم. شاید بگویید من در مرکز شهر زندگی می کنم و در اطرافم کمتر چنین فضایی وجود دارد ، باز هم شما می توانید روزهای تعطیل به پارکهای بزرگ شهرتان بروید و از فضای آنجا لذت ببرید .

این محصول می تواند به شما بیشتر کمک کند 

هشتمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

ببخشید و بزرگوار باشید.

از قدیم گفته اند : از هر دستی بدهی از همان دست می گیری. هر چیزی که می بخشید روزی به خودتان برمی گردد . افراد با اعتماد به نفس بخشنده اند. آن ها هر وقت بتوانند از هر چه بتوانند ، می بخشند.

از وقتشان ، استعدادشان ، پولشان ، انرژی شان یا عشق و محبت شان.

به دیگران ببخشید به خودتان نیز ببخشید. اگر فکر شما سخاوتمند باشد ذهنتان پربار می شود و افراد بخشنده را به خودتان جذب می کنید.

نهمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

امروز کارهای فردایت را انجام بده

در پایان هر روز ، در ذهنتان اتفاقات آن روز و تجربه تان از آن ها را مرور کنید. شاید آن روز تا حد زیادی طبقه برنامه پیش رفته است ، اما شما به آن اندازه ای که فکر می کردید از آن استفاده نکرده اید. می توانید از این تجربه درس بگیرید. شاید طبق عادت ، بیش از حد برای خودتان کار می تراشید.

هر شب ، قبل از اینکه به رختخواب بروید ، پنج کار مهمی را که فردا باید انجام بدهید بنویسید. این کارها هر چیزی می تواند باشد ، اما باید مطمئن باشید که مهم ترین ها هستند. ضمن اینکه با ارزش های تان هماهنگی داشته باشند.

وقتی شما می خوابید ، ناخودآگاه تان روی آن ها کار می کند و بررسی می کند که چطور می توانید به ساده ترین روش ممکن به آن ها برسید.

صبح روز بعد ، قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید ، فهرست کارهایتان را نگاه کنید و تصمیم بگیرید که هر کدام را چطور می خواهید در کارهای روزانه تان بگنجانید . اگر می بینید به سختی جور در می آیند اول مهم ترین کار را انجام دهید و کم اهمیت ترین را فعلا کنار بگذارید.

در نتیجه یک برنامه ی روزانه دارید که د رمسیر ماندن و متمرکز بودن شما را به خوبی تضمین می کند.

 

افزایش اعتماد به نفس

دهمین روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

هدف زندگی تان را به یاد داشته باشید.

شاید اگر همین الان از خودت بپرسی که : هدف از زندگی من چی هست ؟ من برای چه زنده ام ؟

فوری جوابی به ذهنت نرسد. اما اگر کمی فکر کنی به چیزهایی متفاوت دست پیدا می کنی

مثلا این که می خواهم عشق ، شادی ، صلح را در جهان زیاد کنم . من اینجا هستم تا کمک کنم دنیای زیباتری به نسل بعدی منتقل کنم.  می خواهم کمک کنم تا جهان جایی بهتر برای زندگی خودم و دیگران باشد.

اساس اعتماد به نفس به این بستگی دارد که به اتفاق هایی که روزانه و سالانه برای شما پیش می آید ، چه معنایی می دهید.

 

 

افزایش اعتماد به نفسدوستان عزیز یادتان باشد که هیچ کس نمی تواند یک قرص جادویی اعتماد به نفس به شما بدهد . قرصی که با خوردن آن همه چیز برای تان جوری دیگر شود . این خود شما هستید که باید اعتماد به نفس را در خودتان پیدا کنید و افزایش دهید.

وقتی شما خودتان را مسوول شادی و آرامش زندگی خودتان بدانید ، اعتماد به نفس و آزادی بیشتری پیدا می کنید. از زندگی تان لذت ببرید و با آگاهی و بینش و عمل به آموخته های تان با اعتماد به نفس زندگی کنید.