نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

شادی چیست و چرا همیشه شاد نیستم ؟

در این مقاله به دلایل شاد نبودن افراد و روشهای کاربردی و راحت برای شاد بودن اشاره شده است

سلام به تو دوست عزیز و همراه سایت راز شادی .

نمی دانم که آیا تو دوست خوبم خودت را فرد  شادی می دانی یا خیر؟ اگر قرار باشد به خودت یک نمره ای در شاد بودن بدهی چه نمره ای  از عدد صفر تا ده می دهی ؟

عدد صفر یعنی اصلا احساس شادی نمی کنی و عدد ده یعنی دیگر آخرش هستی .

و کلی خودت را فرد شاد ی می دانی.

البته بعید می دانم هیچ فرد ی که از نظر روحی و روانی سالم باشد به خودت عدد صفر بدهد . ما حتی اگر هیچ دلیل توجیهی البته از نظر خودمان برای شاد بودن مان نداشته باشیم . همین که زنده هستیم و خدای بزرگ به ما اجازه ی زندگی کردن را داده است پس یک قدم از کسانی که حالا زیر خروارها خاک خوابیده اند ، خوشبختتر هستیم .

همین دلیل بزرگ و قشنگ به هر فرد زنده اجازه می دهد انصاف داشته باشد و خودش را شخص شادی بداند .

 درون همه ی ما احساس های زیادی وجود دارد که خدای بزرگ ، این احساسات را برای ما قرار داده است برای اینکه زندگی ما یکنواخت نباشد و ما بتوانیم بوسیله ی این احساسات خود را تخلیه کنیم . یکسری احساسات هست که خوشایند ماست و یکسری را هم زیاد دوست نداریم .

شادی چیست و چرا همیشه شاد نیستم ؟
شادی چیست و چرا همیشه شاد نیستم ؟

احساسی به نام شادی

ما احساس هایی که آنها را مثبت می نامیم را دوست داریم . مثلا چه احساس هایی ؟

شادی ، خوشحالی ، احساس امنیت داشتن ، سرزندگی ، امید داشتن ،آرامش داشتن

شور و شوق داشتن ، این مقاله را خوانده اید؟

و برخی احساس هایی که ما اغلب منفی می نامیم و آنها را دوست نداریم . مثل : غم و افسرده بودن ، خشمگین شدن ، نا امید شدن ، خستگی و کلافه شدن ، استرس داشتن

حسادت و مانند آن

شاید در بسیاری از کتاب ها یا مقاله ها دیده باشید که در آن ها نوشته شده که شادی در افراد به یکسری عوامل بستگی دارد مثلا محل زندگی یا کشوری که فرد در آن جا ساکن است یا وضعیت تاهل و تجرد یا تحصیلات و یا وضع مالی افراد.

گرچه این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر قطعا در شادی بسیاری از ما تاثیر گذار است ، اما دوستان عزیز شادی بیشتر از هر چیز یک احساس درونی است . و واقعا هیچ قطعیتی در مورد عواملی که باعث شادی افراد می شود وجود ندارد .

مثلا ما افسردگی و ناشاد بودن را در می توانیم در هر گروهی ببینیم ، چه افراد تحصیل کرده و چه افرادی که تحصیلات بالایی ندارند.

یا ناشاد بودن را می توان هم در مجردها و هم در متاهلین تشخیص داد.

پس موضوع چیست ؟

شادی یک احساس درونی است نه بیرونی

همانگونه که پیش از این هم  در این نوشته اشاره کردم ، شادی یک احساس کاملا درونی است و بیشتر از عوامل بیرونی به درون هر انسان بستگی دارد.

افراد زیادی را دیده ایم که علارقم همه ی مسائل و سختی هایی که در زندگی داشته اند به اصطلاح روحیه ی خودشان را نباخته اند و خود را فرد شاد و خوشبختی دانسته اند . این اشخاص یاد گرفته اند برای شاد بودن لازم نیست کسی در مقابلشان ظاهر شود و به آنها بگوید : سرورم من آمده ام تا به تو کمک کنم شاد زندگی کنی

آنها مطمئن هستند که شادی از بیرون به سراغشان نخواهد آمد . این اشخاص هیچگاه منتظر آمدن یک پیک و منجی برای خوشبختی و شادی شان نیستند بلکه خودشان آستین ها را بالا زده و برای داشتن سبک زندگی شاد تلاش بیشتری می کنند .

چه کارهایی  همین امروز تو را شاد می کند ؟

دوستان عزیز برای شاد بودن تلاش لازم است .شما می توانید با انجام  یکسری راهکارهایی که در ادامه برایتان آورده ام ، به این موضوع مهم دست پیدا کنید .

 • یک برنامه ی صبحگاهی داشته باشید.

اگر می خواهید روزتان مثبت باشد ، باید آن را به درستی شروع کنید . برای این کار می توانید یک برنام جالب صبحگاهی برای خودتان تنظیم کنید . مثلا اینکه هر روز نیم ساعت در پارک نزدیک خانه تان بدوید . یا هر روزتان را با صرف صبحانه در حیاط خانه شروع کنید.

یا حتی می توانید روزی نیم ساعت از صبح تان را  صرف نوشتن کنید. مثلا اتفاقات خوشایند روز قبل تان یا نیم ساعت تمرین های شکرگزاری یا بازی فراوانی یا هر تمرین یا کاری که احساس های مثبت شما را بیشتر می کند .

 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

رژیم غذایی سالم منبعی از انرژی و مواد مغذی است که هر دو باعث سلامتی روحی و جسمی شما می شود. میوه ها و لبنیات می توانند به ترشح هورمون های مفید در بدن شما بسیار کمک کنند. میوه ای مانند موز نه تنها انرژی شما را افزایش می دهد ، بلکه به پرورش روحیه ی شما هم کمک می کند. به همین خاطر این میوه به عنوان ضد افسردگی شناخته می شود و می تواند سطح هورمون  سروتونین را افزایش دهد.

 • حتما ورزش کنید.

اگر ورزش نکنید ، انرژی و نیروی کمی برای رسیدن به شادی خواهید داشت. ضمن اینکه وظایف ساده ی زندگی روزانه هم برایتان سخت می شود.  برای دوباره ارتباط برقرار کردن با لذت زندگی باید جسمتان را به گونه ای به حرکت وادارید که بیشتر از جنب و جوش روزانه  ومعمولی باشد.

بعضی ها فعالیت های فیزیکی روزانه مثل کارهای خانه با ورزش کردن اشتباه می گیرند . ورزش کردن باعث می شود که قلب و جسم شما به کار شدید واداشته شود.

بهترین نوع ورزش برای هر شخص ، ورزشی است که با او سازگار باشد. مهم این نیست که چقدر ورزش می ندی بلکه مهم این است که هر چند وقت یک بار ورزش کنید .

سعی کنید  حداقل روزانه 25 الی 35 دقیقه ورزش کنید .

 • خواب کافی

خواب برای سلامتی وشادی ضروری است . با این وجود افراد بسیار زیادی هستند که از بی خوابی حاد و مزمن رنج می برند . که نتیجه ی آن :

-بالا رفتن خشونت در این افراد

– در تمرکز کردن دچار مشکل می شوند

– در محل کار بیهوده و بی اثر هستند.

– تحمل استرس را ندارند.

-دچار کمبود نیرو می شوند.

– صبح ها برای بلند شدن از رختخواب دچار مشکل می شوند .

– در معرض حادثه هستند .

-با بدبینی و ناراحتی با دیگران روبه رو می شوند.

آیا این ها به نظرتان آشنا هستند ؟ اگر این طور است پس به اندازه ی کافی نمی خوابید. چقدر خواب کافی است ؟ بچه ها تقریبا به ده ساعت خواب در شب و نوجوانان به هشت تا نه ساعت خواب نیاز دارند .

 • مراقبه

مراقبه قدیمی ترین تکنیک شناخته شده ی بشر برای ایجاد آرامش و آسایش درونی است . مراقبه در تمامی مذاهب به شکلی ، به عنوان روش ابتدایی دستیابی به یک ارتباط معنوی وجود دارد.

مراقبه فواید درمانی زیادی دارد مثلا فشار خون را تنظیم می کند . درد ماهیچه ای را کم می کند . خواب بهتر و نیز افزایش اعتماد به نفس و احساس مثبت بیشتر را باعث  می شود.

چگونه مراقبه کنیم ؟

برای انجام یک مراقبه ی خیلی خوب لازم است این کارها را انجام دهید :

 • به آرامی در وضعیت راحتی بنشینید .
 • چشم های تان را ببندید .
 • از طریق بینی نفس بکشید و بر روی هر نفسی که فرو می برید تمرکز کنید .
 • هر بار که بازدم می کنید ، کلمه یا عبارتی آرامش بخش مثل ” من آرام هستم “را با خودتان تکرار کنید .

این مرحله را برای ده تا پانزده دقیقه ادامه دهید . به آسانی و طبیعی نفس بکشید . حالت غیر فعال خود را از درون به بیرون حفظ کنید . هدف این است که بگذارید چیزی مثبت اتفاق بیفتد ، نه اینکه خود موجب اتفاق افتادن آن شوید.

ارتباط معنوی ایجاد کنید .

آیا به یک نیروی برتر اعتقادی دارید؟ ماهیتی که فراتر از انسان است و می توانید در زمان های مختلف و به دلایل گوناگون به او رجوع کنید ؟

افرادی که به یک نیروی برتر اعتقاد دارند ، شاد تر هستند. حتی اگر تنها دلیل شان این باشد که در دست و پنجه نرم کردن با فراز و نشیب هیا زندگی روزمره چندان احساس تنهایی نکنند .

مهم نیست چه دینی دارید ، یا خودتان را مذهبی می دانید یا نه .آنچه اهمیت دارد این است که هر چند وقت یکبار این ارتباط معنوی را برقرار کنید . تحقیقات نشان داده است که شرکت کردن در مراسم مذهبی و دینی یک بار در هفته ، احتمال افزایش بیماری قلبی را جدا به نصف می رساند .

سپاسگزاری (شکرگزاری )

قدردانی یکی از کلیدهای رسیدن به شادی است . وقتی نیازهای شما براورده شده باید به خاطر آن سپاسگزار باشید. افراد ناشاد از فرصت های زندگی و نعمت هایی که برایشان به وجود آمده است نه راضی هستند و نه سپاسگزار .

اگر نمی خواهید شما این گونه باشید، روزتان را با پنج دقیقه تامل در سکوت درباره ی چیزهایی که باید به خاطرشان سپاسگزار باشید ، آغاز کنید یا به پایان برسانید .

بابت روزی که در پیش داشته یا به پایان رسانده اید سپاسگزار باشید

شادی چیست و چرا همیشه شاد نیستم ؟
شادی چیست و چرا همیشه شاد نیستم ؟

نمونه ای از مواردی که می توانید به خاطرشان شکرگزار باشید:

 • به خاطر شریک زندگی تان که به لحظه های تان آرامش می دهد
 • به خاطر سلامتی تان
 • به خاطر داشتن روحیه مثبت تان
 • به خاطر وجود فرزندانتان که به زندگی شما معنا می دهند
 • برای وجود آفتاب
 • برای داشتن پول کافی که با آن مایحتاج زندگی تان را می خرید

با شفقت و دلسوزی بیندیشید و احساس کنید

تمامی انسان های بزرگ در دنیا یک وجه مشترک داشته اند . و آن ها شفقت و دلسوزی را آموزش و انتشار می دهند و ترویج می کنند . مادر ترزا ، گاندی ، مارتین لوترکینگ همه و همه پرچم داران شفقت و دلسوزی بوده اند.

آیا شما معتقد به این هستید که افراد کمتر خوشبخت هم لیاقت دریافت عشق شما را دارند؟

آیا نسبت به دیگران این نگرش را دارید که متعلق به آنها هستید ؟

آیا وقتی بدبختی دیگران را می بینید قضاوت می کنید ؟

آیا معتقدید که با هر دستی که بدهید با همان دست نیز می گیرید ؟ به عبارتی دیگر دلسوزی دلسوزی می آورد؟ اگر پاسخ شما به این سوال ها بله است شما در مسیر شفقت و در نتیجه شادی بیشتری هستید.

کمک کنید

کمک کردن به دیگران از آن کارهایی است که می تواند در درون شما احساس مثبت وشادمانی ماندگاری به وجود بیاورد .وقتی شما به فردی کمک می کنید هم در آن فرد و هم در خودتان این احساس مثبت درونی ایجاد می شود.

لازم نیست شما شوالیه ی کمک به دیگران باشید . هر کمکی هر چند کوچک باعث ایجاد شادی و حس مثبت در وجود شما می شود . مثلا وقتی به کودکی که در حال دوچرخه سواری زمین خورده کمک می کنید تا بلند شود و یا وقتی به پیرزن یا پیرمردی کمک می کنید از خیابان شلوغ رد شوند.

شوخ طبع باشید.

سعی کنید شوخ طبع بودن و به کار بردن طنز در گفتار را جزوی از زندگی تان کنید . افرادی که زیاد جدی باشند نمی توانند شادی زیادی را تجربه کنند

سعی کنید همواره یک لبخند بر چهره داشته باشید تا چهره شما جذاب تر و دوست داشتنی تر باشد. می توانید برای کمک به بالا بردن روحیه ی طنز در خودتان ، کلیپ ها و فیلم های طنز بیشتری ببینید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.