نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

انواع ترس های ما و نقش آنها در ثروتمند نشدن

ترس ها می توانند مانع رسیدن ما به ثروت در زندگی شوند در این مقاله ترس های مختلف که می تواند جلوی کسب ثروت و موفقیت در زندگی را بگیرد با هم بررسی می کنیم

انواع ترس های ما و نقش آنها در ثروتمند نشدن

سلام دوستان بزرگوار . در این نوشته می خواهم در مورد ترس هایی که ما داریم و نقش آنها در ثروتمند نشدن برایتان مطالبی بنویسم.

هر کدام از ما ترس هایی دارد. مثلا

ترس از بی پولی

ترس از انتقاد

ترس از بیماری

ترس از نداشتن عشق و محبت

ترس از پیری

ترس ازمرگ

ترس های دیگری هم وجود دارد، اما این شش ترس اهمیت بیشتری دارند. در واقع ترس های دیگر زیر مجموعه ی این ترس ها هستند.

ترس ذهنی

ترس های ما بیشتر ذهنی هستند. بسیاری از ما بیشتر در ذهن خود ترس هایی را داریم .

کسانی که دانشجوی روانشناسی یا حتی پزشکی بوده اند این مطلب را به خوبی درک می کنند . زمانی که در دوران دانشجویی درسی به نام آسیب شناسی روانی را می گذراندیم . به نشانه های هر کدام از بیماری های روانی که میرسیدیم ، با خود فکر می کردیم که اااااااا انگار من هم یک یا چند تا از این نشانه ها را دارم . کلی بابت این موضوع ترس و نگرانی داشتیم . مثلا وقتی نشانه های افسردگی ، انواع وسواس ها و…. را یاد می گرفتیم .

اما زمانی که اساتید مان یاد آوری می کردند که : این موضوع خیلی طبیعی است که شما هر نشانه ای از بیماری های روانی را یاد بگیرید ، در ابتدا گمان کنید که خودتان یک یا چند نشانه را دارید . اما وقتی بیشتر هر کدام از بیماری ها را شناختید متوجه می شدید که ترس تان بی مورد بوده است و در واقع شما به صورت ذهنی می ترسیدید.

چون متوجه می شدیم که آنها رفتارهای کاملا متفاوتی دارند و مشکل شان بسیار حاد تر از ماست .

خوش شانسی یا بد شانسی

بسیار در کلاس ها و مشاوره هایم این چنین جملاتی را شنیده ام که :

فلان شخص ( خواهر شوهر ، همسر پسر خاله ، هم کلاسی قدیمی ) ام خیلی خوش شانس بوده . او به هر چه خواسته رسیده در حالیکه هیچ کار خاصی برای آنچه دارد ، انجام نداده است.

باید به این دسته از دوستان بگویم که : انسان ها توانایی کنترل ذهن خودشان را دارند.

این دست از اشخاصی که ما می بینیم موفقیت های زیادی در زندگی شخصی وشغلی شان دارند حتما کنترل ذهن و فکر شان را در دست گرفته اند . خبر خوب این است که ما هم می توانیم به چنین توانایی برسیم .

ترس از فقر

هیچ نوع صلح و دوستی بین فقر و ثروت وجود ندارد.

یادتان باشد هیچ صلح و دوستی بین فقر و ثروت وجود ندارد . مسیری که به ثروت ختم می شود به سمت فقر نمی رود . ضمن اینکه جاده فقیر بودن هم به سمت پول و ثروت نمی رود.

اگر شما می خواهید به ثروت برسید باید از پذیرش شرایطی که باعث فقر و بی پولی شما می شود به شدت پرهیز کنید . منظور از ثروت فقط داشتن پول نیست . بلکه معنی ثروت در اینجا شامل توانمندی های روحی ، ذهنی و در کنار آن مالی می باشد.

هر فردی برای رسیدن به ثروت باید یک نقشه ی راهی داشته باشد تا بتواند از آن برای موفق شدن استفاده نماید. ترس از فقر باعث می شود که قوای ذهنی و استدلال های لازم برای طی کردن نقشه ی راه ثروت در شخص از بین برود.

ترس از فقر همچنین می تواند تصورات ذهنی و اعتماد به نفس را نیز ویران کند .

در کنار همه ی اینها ترس از فقر باعث می شود که انگیزه اشتیاق به یاس تبدیل شود. همین عوامل ذکر شده است که فرد دچار این نوع ترس یا زیاد می خوابد یا مدام غم فقیر بودن خود را می خورد.

ترس های تو مانع از ثروتمند شدنت می شود

نشانه های ترس از فقر کدام است ؟

ترس هایت را بشناس و با آنها مقابله کن تا به ثروت برسی
ترس هایت را بشناس

نشانه های ترس از فقر کدام است ؟

نشانه های زیر در اشخاصی که ترس از فقر دارند معمولا بیشتر دیده می شود.

خنثی بودن یا بی تفاوت بودن .

نداشتن آرزو و اشتیاق و در کنار آن تنبلی جسمی و فکری و نداشتن حس ابداع و ابتکار

بی میل بودن و نبود تخیل و تصور خلاق در این اشخاص . شک و دو دلی و نگرانی .

نسبت دادن نقص ها و کوتاهی ها و شکست ها به دیگران . تمایل به خرج کردن بیشتر در آمد. بی توجهی به سر ووضع . استعمال مواد مخدر و نوشیدن الکل وابراز خشم و عصبانیت . نداشتن اعتماد به نفس کافی . به تعویق انداختن کارها و دنبال بهانه گشتن .

و یکی از مهم ترین نشانه های ترس از فقر در این افراد ؛ منفی نگری و صحبت کردن در مورد شکست ها به جای تمرکز بر موفقیت ها .

ترس از انتقاد

ترس از انتقاد کردن در بسیاری از افراد وجود دارد.

ناپلئن هیل معتقد است : که واهمه داشتن از انتقاد ناشی می شود از ارثیه ای که از آن بخش از طبیعت گرفته ایم که می خواهد به دارایی و مایملک دیگر همنوعان دست درازی کند ، بلکه می خواهد خود را از زیر تیغ انتقاد دیگر همنوعان دور نگه دارد .

او همچنین می گوید : بر این اساس بسیاری از سیاستمداران به جای آنکه خصوصیات خود را تشریح کنند ، تلاش می کنند تا با نقد رقبا جایگاه خود را ارتقا دهند.

ترس از انتقاد می تواند قدرت تصور خلاق را در انسان از بین ببرد . اعتماد به نفس او را نابود کند و به فردیت او صدمه برساند. بسیاری از ما به خاطر انتقادهای والدین مان از شخصیت و کارهای مان ضربه های فراوانی خورده ایم .

شاید خود ما هم عادت کرده ایم مانند والدین مان از فرزندان خود انتقاد کنیم اما می توانیم به جای انقاد پیشنهاد های سازنده به بچه هایمان بدهیم تا فرزندانمان رشد شخصیتی مناسب داشته باشند. و آنها به جای ترس در درونشان علاقه و عشق را جایگزین کنند.

ترس از بیماری

بسیاری ترس از بیماری را به مسائل ژنتیکی و اجتماعی نسبت می دهند . چرا ما از بیماری می ترسیم ؟ شاید به این علت که ما را به پیری و مرگ نزدیک می کند. گاهی فرد کمترین دلیل برای نگرانی و ترس ندارد اما بیشترین علائم مرضی را در فکر خود دارد.

تحقیقات فراوانی راجع به تلقین و تکرار انجام شده است . در یکی از این تحقیقات افرادی برگزیده شدند و قرار شد که به هر کدام از این افراد سه نفر جدا جدا و با فاصله مراجعه کنند .

نفر اول به فرد مورد تحقیق گفت : ” جناب گویا زیاد حالتون خوب نیست ” در بیشتر موارد فرد مورد تحقیق جواب می داد که : ” نخیر حالم خوب است ”

اما وقتی همین سوال را محقق دوم از او می پرسید شخص با دو دلی و شک جواب می داد :

” خیلی مطمئن نیستم گویا حالم زیاد تعریفی ندارد .” اما در جواب محقق سوم او قاطعانه می گفت :” درست می گویی حالم خیلی بد است .”

راستی اگر در یک روز دیدید چندین نفر به شما می گویند که ” انگار حالت زیاد خوب نیست ” مراقب باشید ، شاید آنها دارند شما را امتحان می کنند.که چه جوابی می دهید . یا دارند به شما تلقین می کنند که بیمار هستید .

پس می بینیم که ارتعاشات فکری منفی بر افراد به راستی اثر می گذارد و می تواند حتی آنها را دچار بیماری کند . این تلقین است که این ارتعاشات را از فکری به فکر دیگر منتقل می کند.

ترس از دست دادن عشق

شاید بتوان گفت ریشه ی این نوع ازترس به روزگاران گذشته برمی گردد. در قدیم مردان قبیله ، زنان مردان دیگر را با اتکا به زور و قدرت شان می دزدیدند .

در زمان ما نیز همین رسومات باستانی به شکل دیگری خود را نشان می دهد . مردان این دوران با خرج کردن پول و خرید وسائل پر زرق و برق مثل اتوموبیل های لوکس و خانه هایی در برج های آنچنانی می خواهند در قلب زنان مردهای دیگر جای خود را بیابند .

و چه بسیار اختلافاتی که بین زوجین به خاطر اینکه مرد توانایی براورده کردن خواسته های بالای زنی که چنین تجملاتی را در زندگی مردی دیگر دیده ، بوجود می آید.

ترس از دست دادن معشوق برای فرد عاشق می تواند بسیار دردناک باشد . کسانی که در شکست عشقی را تجربه می کنند ، چنین نشانه هایی را دارند :

  • بخل و حسادت : این افراد نسبت به دیگران دچار شک و تردید و بدبینی می شوند . بی هیچ دلیلی به همسر خود تهمت می زنند . تحقیقات نشان داده که زنها بیشتر از مردها دچار این ترس می شوند. به این علت که زنها در طی زمان دریافته اند که مردها معمولا ارتباط بیشتری با زنهای مختلف پیدا می کنند.
  • عیب جویی : افرادی که ترس از دست دادن معشوق دارند بدون هیچ بهانه و یا دلیلی از دیگران عیب جویی می کنند .
  • قمار کردن : این افراد گاهی به خاطر جلب محبت دیگران دست به کارهای عجیب و پر خطری می زنند مثل قمار یا تقلب
  • ولخرجی : افرادی که ترس از دست دادن معشوق دارند ، برای به دست آوردن دل طرف مقابل ولخرجی زیادی می کنند .

ترس از مرگ

در برخی از افراد ترس از مرگ به خاطر گرایشات و تعصب های دینی و مذهبی شان است . شاید به همین دلیل است که ترس از مرگ را در افرادی که تعصبات مذهبی ندارند کمتر می بینیم . البته یادمان باشد افراد دینداری که از تعصبات به دور هستند و مراحل زندگی را به خوبی درک می کنند نیز باکی از ترس ندارند بلکه آن را مرحله ای از زندگی می دانند و به خوبی آن را می پذیرند.

وقتی مرگ را به درستی بشناسیم ، متوجه می شویم که مرگ تنها یک شکل انتقال است .

بسیاری گفته اند : زندگی یک انرژی است و چون انرژی را نمی توان از بین برد بنابراین زندگی را نمی توان نابود کرد.

مرگ را می توان به یک خواب طولانی تشبیه کرد.خواب به انسان آرامش می دهد پس نباید از آن ترسید. به این طریق می توان ترس از مرگ را از فکر دور و بی اثر کرد.

نگرانی

نگرانی حالتی از فکر است که پایه ی آن ترس است . نگرانی آنقدر پیش می رود که نیروی مثبت فکر از جمله ابتکار و اعتماد به نفس را از بین می برد .

سخن پایانی : دوست خوبم تا اینجای نوشته متوجه شدی که ترس ها چه اثرات منفی بر زندگی ات دارند . پس برای داشتن یک زندگی شادتر و ثروت بیشتر ، نگرانی و ترس از مرگ را در وجودت از بین ببر

ه عبارتی دیگر : نگرانی نوعی از ترس و وحشت پیوسته است که بر اثر شک و دودلی به وجود می آید.پس می توان این حالت ذهنی را کنترل کرد.

این مقاله را از دست ندهید

وقتی شک و دودلی داشته باشی در ذهنت نگرانی را به وجود می آوری .

ازفقر نترس و به خودت اطمینان بده که به سراغت نخواهد آمد. وقتی فکر کسب ثروت به سراغت آمده و به دنبال راههای به دست آوردن آن هستی ، یعنی اراده ی به دست آوردنش را داری .

ترس از انتقاد کردن را هم زیر پا بگذار و نگران حرف های دیگران نباش . ما هیچ گاه نمی توانیم برای همیشه مردم را از خودمان راضی نگه داریم.

اکنون چند ساله ای 25 ساله 35 ساله یا حتی 45 ساله ؟ نگران سال های پیری که هنوز نیامده اند نباش . آن دوران هم جزو مراحلی از زندگی تو خواهد بود و زیبایی های خاص خودش را دارد . احتمالا دور و برت چند تایی نوه ی خوشگل ورجه وورجه می کنند .

رنگ موهای همسرت نقره ای شده است ( البته اگر با انواع و اقسام شامپوها و رنگ ها به رنگ مشکلی یا رنگ دیگری در نیامده باشد.) شاید خودت و همسرت هم با انواع روشهای نوین و امروزی هنوز هم ظاهری جوان داشته باشید ( مثلا با بوتاکس )

(یا اینکه حداقل نسبت به دوران پیری و کهنسالی مادر بزرگ و پدر بزرگتان ظاهری جوان تر و سرحال تر و حتی خوش تیپ تر داشته باشید.)

دوران پیری برخلاف تصور اشتباه خیلی ها ، دوران گوشه نشینی و معلولیت نیست خصوصا برای انسان این زمان . بلکه دوران خردمندی بیشترت و پختگی است . شاید برای بسیاری از ما نگرانی به صورت عادت در آمده باشد ، پس می توانیم این عادت را در خودمان از بین ببریم . یادتان باشد چنین چیزهایی ارزش ناراحتی و لذت نبردن از زندگی را ندارد.

وقتی چنین فکر کنید مسلما آرامش و بات فکری بیشتری پیدا خواهید کرد. فردی که فکرش پر از ترس و نگرانی باشد نمی تواند رفتارهای هوشمندانه ای داشته باشد. اگر شما می خواهید موفقیت های بیشتر در زندگی تان به دست بیاورید و احساس خوشبختی کنید باید که فکرتان در آرامش باشد . شما توان کنترل فکر و ذهن خود را دارید . مهار زندگی دنیایی شما در اختیار و کنترل خودتان است و می توانید آن را به هر سویی بکشانید .

برایتان آرزوی زندگی پربار و شاد دارم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.