نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

چگونه با افزایش عزت نفس شادتر باشیم ؟

افزایش عزت نفس برای شادی بیشتر

چگونه با افزایش عزت نفس خودمان احساس شادی بیشتری کنیم

عزت نفس چیست ؟

دوستان همراه سایت راز شادی سلام به همگی . خیلی وقت بود که به خاطر سوالاتی که شما دوستان عزیز از من داشتید در صدد بودم که یک نوشته راجع به عزت نفس بگذارم و مفصل در مورد عزت نفس و ارتباط آن با شاد بودن  برایتان بنویسم .

اگر بخواهیم یک تعریفی از عزت نفس داشته باشیم ، شاید تعریفی که ناتانیل براندن از عزت نفس دارد تعریف خوبی باشد. او می گوید. عزت نفس یعنی احساس داشتن صلاحیت و توانمندی برای کنار آمدن با چالش های زندگی و خود را شایسته برای رسیدن به خوشبختی در نظر گرفتن است

 

همه ی ما انسان ها شایسته ی رسیدن به خوشبختی هستیم و این اصلی مهم در عزت نفس داشتن است.

بین رفتارها و گفتارهای ما با عزت نفس داشتن یک چرخه وجود دارد . به این صورت که میزان عزت نفس ما روی عمل و رفتار ما می تواند تاثیر گذار باشد و عمل و رفتار ما هم عزت نفس مان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وقتی عزت نفس ما بالا باشد به احتمال بیشتری در برابر مشکلات می ایستیم . اما زمانی که عزت نفس مان پایین تر باشد احتمال اینکه زود جا بزنیم بیشتر است . در این مواقع از همه ی توان مان استفاده نمی کنیم.

زمانی که عزت نفس بالاتری داریم ،  مقابل مشکلات زندگی بیشتر مقاومت می کنیم. که همین مقاومت بیشتر می تواند موفقیت بیشتری را برای مان به دنبال داشته باشد.

 

عزت نفس
عزت نفس

 

وقتی به خودمان احترام می گذاریم و دوست داشته باشم اطرافیانم نیز با من رفتار محترمانه داشته باشند ، جوری رفتار می کنم که رفتار مثبت و احترام را از دیگران دریافت کنم. اگر هم برای خودم احترامی قایل نباشم به راحتی بی احترامی را خواهم پذیرفت. دیگران نیز با من با بی احترامی رفتار خواهند کرد.در نتیجه احترام به خود در من ضعیف می شود و پایین می آید.

تاثیر عزت نفس در زندگی ما 

عزت نفس داشتن می تواند بر همه ی جنبه های زندگی ما اثر بگذارد. در کارمان ، در ارتباط مان با اطرافیان ، همسر و فرزندان و در رشد و ترقی ما . در همه اینها تاثیر گذار است.

عزت نفس حتی روی اهداف ما نیز تاثیر گذار است. عزت نفس بالا به ما کمک می کند به اهدافمان برسیم و رسیدن به اهداف نیز بر عزت نفس ما می افزاید.

عزت نفس بیشتر باعث می شود برای برخورد با مشکلاتی که در زندگی داریم آمادگی بیشتری داشته باشیم.

عزت نفس بالاتر باعث می شود بلند پروازتر باشیم . اما عزت نفس پایین باعث می شود میل و امید و آرزوهای ما کامل نباشد. و در نتیجه موفقیت های ما کمتر شود.

هر چه عزت نفس ما بیشتر باشد میل ابراز وجود در ما بیشتر می شود. برعکس هر چه عزت نفس ما کمتر باشد میل بیشتری به اثبات خود داریم.

عزت نفس بیشتر ارتباطات ما را صادقانه تر و مناسب تر می سازد و ترسی از این نداریم که چه اندیشه هایی داریم. اما عزت نفس کمتر ارتباطات ما  را تیره تر و نا آشکار تر می سازد . زیرا به اندیشه ها و احساس خود مطمئن نیستیم.

افرادی که عزت نفس بیشتری دارند ، با اشخاص سالم تر ی ارتباط برقرار می کنند . علتش نیز این است که افراد شبیه به من یکدیگر را جذب می کنند .

نکته ی مهم این است که : کسانی که عزت نفس بالایی دارند با اشخاصی با عزت نفس بالا بیشتر معاشرت می کنند.در کنار آن اشخاص با عزت نفس پایین جذب اشخاص با عزت نفس کم می شوند.

 

عزت نفس و شادی
عزت نفس و شادی

 

عزت نفس بیش از اندازه  هم داریم ؟

شاید شما هم در مورد اعتماد به نفس بیش از اندازه  چیزهایی شنیده باشید. در نتیجه به این فکر کنید که آیا ما عزت نفس بیش از اندازه هم داریم؟

جواب یک کلمه است «نه»

آیا در مورد سلامتی می توانیم بگوییم که شخصی بیش از اندازه سالم است ؟

مساله اینجاست که عزت نفس را با تکبر و خود خواهی اشتباه نگیریم.به این علت که این موارد هیچ ربطی به عزت نفس ندارند. کسی که عزت نفس بالایی دارد خود را برتر از دیگران نمی بیند. آدمی که مدام در حال مقایسه  برتری های خود با دیگری است ، عزت نفس بالایی ندارد.

کسانی که عزت نفس کمی دارند وقتی آدم های با عزت نفس بالا را می بینند احساس ناراحتی می کنند. این مورد را در روابط زناشویی زیاد می بینیم مرد یا زنی که خودش عزت نفس پایینی دارد اما همسرش عزت نفس خود را افزایش داده است ممکن است فرد دچار اضطراب شود. و بخواهد کاری کند که جلوی رشد طرف مقابلش گرفته شود.

همیشه همین طور بوده ، در واقع موفق ها مورد حسادت ناموفق ها قرار می گیرند. ناراضی ها به افراد شاد و راضی از زندگی غبطه می خوردند.

 

 

افزایش عزت نفس
عزت نفس

شش اصل مهم در افزایش عزت نفس کدامند ؟

عزت نفس بیشتر یک نتیجه است . یعنی عزت نفس حاصل یکسری چیزهایی است که در درون و ذهن ما می گذرد. به همین خاطر برای افزایش عزت نفس باید به سراغ یکسری منابع برویم.  که در ادامه بیشتر با این منابع آشنا می شویم.

اما باید از خودمان بپرسیم که عزت نفس سالم به چه عواملی بستگی دارد ؟ با چه چیزهایی می توان عزت نفس را بالا برد. شش اصل مهم در افزایش عزت نفس شامل :

  • زندگی آگاهانه
  • خودپذیری
  • مسئولیت در قبال خود
  • قاطعیت و ابراز وجود
  • زندگی هدفمند
  • انسجام و یکپارچگی

زندگی آگاهانه چگونه باعث افزایش عزت نفس می شود؟

آگاهی داشتن کمک می کند زندگی ما در سطح بالاتری باشد. و ما بهتر تصمیم بگیریم و هوشیار تر باشیم.اما آگاهی داشتن به تنهایی کافی نیست . اگر همین آگاهی به اقدام و عمل منجر نشود به هیچ دردی نمی خورد .زندگی آگاهانه یعنی چیزی بیش از دیدن و دانستن است .

زندگی آگاهانه یعنی بر اساس آن چه می بینیم و می دانیم عمل کنیم. مثلا اینکه من تشخیص بدهیم که با همسرم برخورد درستی ندارم و آن را اصلاح کنم. وقتی زندگی آگاهانه داریم نه در گذشته و نه در آینده بلکه در لحظه اکنون زندگی می کنیم.

در این موقعیت ها ذهن ما پویاست و حالت انفعالی ندارد. و دنیای اطراف خود را به درستی درک می کنیم.

نداشتن آگاهی را به خوبی در انواع اعتیادها می توانیم ببینیم. وقتی شخصی به مواد مخدر یا الکل و یا روابط خارج عرف معتاد می شود ، به ظاهر می خواهد بر دردها و نگرانی های اش غلبه کند. او می خواهد از آگاهی احساس ناتوانمندی و رنج و ناراحتی خودش فرار کند. آن چیزهایی که او به آنها معتاد می شود ، به ظاهر آرامبخش هستند .

اما اضطراب ها و دردها از بین نمی روند، در نهایت تا اندازه ای از آگاهی او فاصله می گیرند و از آنجایی که این دردها و تالمات از جای دیگری سر بیرون می آورند. این بار شدت شان بیشتر هم می شود و او مجبور می شود برای کم کردن آگاهی مقدار مصرف اش  را بیشتر کند.

برای یک معتاد آگاهی حکم دشمن دارد. اگر من بدانم مصرف این مواد یا داشتن این ارتباط غیر معمول برای من خطرناک است با این حال این مواد را مصرف کنم یا به آن رابطه ادامه بدهم ،لازمه اش این است که ابتدا صدای عقل و خرد و آگاهی ام را خاموش کنم تا بتوانم به کارم ادامه بدهم.

تمرین تکمیل جملات برای بالا بردن عزت نفس شما

تکمیل کردن جملات یک وسیله ی عالی است برای افزایش عزت نفس و بالا بردن آگاهی در افراد.

اما چگونه از این روش استفاده کنیم؟ یکسری جملات نیمه کاره وجود دارد که شخص باید با عبارات مختلف آن جمله را تمام کند. در این روش هر جمله باید دست کم با شش عبارت گوناگون کامل شود. البته این کار باید به سرعت هر چه بیشتر انجام شود و فرصتی برای فکر کردن وجود نخواهد داشت.

مهم نیست که آیا عبارت تکمیل کننده جمله درست و منطقی هست یا نیست . هر عبارت تکمیل کننده ای مورد قبول است .

صبح اول وقت قبل از این که کارتان را شروع کنید ، دقایقی بنشینید و این عبارت را بنویسید:

برای من زندگی آگاهانه یعنی این که …………………………………………………………………………………………….

حالا بدون کمترین مکث و بدون فکر کردن در مدت دو یا سه دقیقه جمله را با هر عبارتی که به ذهنتان می رسد تمام کنید. ( عبارت های تکمیل کننده نباید از شش مورد کمتر باشد اما ده مرود کافیست )

اما عبارت بعدی

اگر پنج درصد بر آگاهی خود در امروز بیافزایم ………………………………………………………………………………

عبارت بعدی

اگر به طرز برخوردم با اشخاص بیشتر توجه کنم ………………………………………………………………………….

اگر در مهم ترین روابطم با اشخاص پنج درصد آگاهی بیشتری داشته باشم …………………………………………………………………………………………………………………

اگر پنج درصد آگاهی بیشتری ( هر موردی را که به نظرتان می رسد یادداشت کنید )……………………………………………………………………………………………………………….

در پایان روز قبل از خوابیدن نیز جملات زیر را با شش تا ده عبارت تکمیل کنید :

وقتی به این فکر می کنم که اگر آگاهی بیشتری می داشتم ……………………………………………………..

وقتی به این فکر می کنم که اگر پنج درصد آگاهی بیشتری را در فعالیت هایم لحاظ می کردم ……………………………………………………………………………………………………….

وقتی به این فکر می کنم که اگر در مهم ترین روابطم با اشخاص پنج درصد آگاهی بیشتری می داشتم ……………………………………………………………………………………………………..

وقتی به این فکر می کنم که اگر در ( هر چیزی که دوست دارید را بنویسید ) پنج درصد آگاهی بیشتری می داشتم………………………………………………………………………………………..

این تمرین را در تمام روزهای هفته انجام دهید. یادتان باشد که عبارت های تکمیل شده روز قبل را نخوانید.

در آخر هفته مطالب یادداشت شده در طی هفته را مرور کنید و بعد جمله زیر را با شش عبارت تکمیل کنید.

اگر مطالبی را که در طول هفته نوشته ام درست باشند ، مفید خواهد بود اگر………………………………………………………………………………………………………..

یک نکته ی مهم :

در انجام دادن این تمرین بهتر است که ذهن خود را از هر توقعی در مورد آنچه که قرار است اتفاق بیفتد پاک کنید . خواسته ای را تحمیل نکنید سعی کنید ذهنتان را از هر توقعی پاک کنید. تمرین را انجام دهید و بعد به کارهای روزانه تان مشغول شوید . به تفاوتی که در احساس و عمل شما به وجود می آید توجه کنید.

هر جلسه تمرین نباید بیشتر از ده دقیقه طول بکشد. اگر زمانی بیشتر از ده دقیقه برای تمرین ها صرف کنید یعنی اینکه شما برای هر سوال فکر کرده اید. این تمرین را به مدت دو هفته انجام دهید.

 

 

عزت نفس
عزت نفس
رابطه ی خود پذیری و عزت نفس

بدون خود پذیری عزت نفس معنایی ندارد. خودپذیری آنقدر با عزت نفس ارتباط زیادی دارد که گاهی این دو را با هم اشتباه می گیرند . این در حالی است که این دو معانی مختلفی دارند.

عزت نفس چیزی است که آن را انجام می دهیم. اما خود پذیری کاری است که آن را انجام می دهیم.

مفهوم خود پذیری از معنایی در سه سطح برخودار است

  • سطح اول خود پذیری

در این سطح خود پذیر بودن یعنی در جانب خود قرار گرفتن ، برای خود بودن.

مفهوم خود پذیر بودن در این سطح یعنی من زنده ام و از آگاهی لازم برخوردارم . یعنی در مقام تایید خود حرف زدن و این چیزی هست که حق هر انسانی است .

وقتی خودم را بپذیرم رابطه مخرب با خودم را کنار می گذارم.

  • سطح دوم خود پذیری

خود پذیری در این سطح به این معنی است که به آنچه فکر می کنیم ، فکر می کنیم. و هر چیزی را احساس می کنیم را احساس می کنیم. ممکن هست که من امروز حوصله فلان کار را نداشته باشم . می توانم احساسم را بیان کنم. می توانم احساسم را بپذیرم و با این حال همان کار را انجام بدهم . اینطوری با ذهن بازتری به سر کار می روم. به این علت که خودم را فریب نداده ام.

وقتی ما احساسات منفی را می پذیریم  نتیجه این می شود که بهتر می توانیم خودمان را از شر آن ها خلاص کنیم.

خود پذیری یعنی این که به هر احساس یا رفتارمان بگوییم « این ابراز من است ، ابرازی نیست که لزوما آن را دوست داشته باشم ، با این حال هر چه هست ابراز من است .»

هر احساسی که دارم چه خشم چه رنجش یا ترس و اضطراب ، به هر حال احساسی است که دارم. من نمی خواهم این ها را توجیه کنم یا بدتر اینکه اینها را رد کنم. اینها احساس های من هستند. من با حقیقت سر جنگ ندارم.

خود پذیری یکی از شرط های مهم رشد کردن هر فردی است . اگر اشتباهی می کنیم آن را بپذیریم  می توانیم از آن درسی بیاموزیم و دوباره به راحتی مرتکب این چنین اشتباهاتی نشویم. وقتی نتوانیم اشتباهمان را بپذیریم در نتیجه نمی توانیم خود را ببخشیم.

اگر نپذیریم که نا آگاه هستیم ، چگونه می توانیم زندگی آگاهانه را یاد بگیریم

 محصول « مدیریت هوشیاری» می تواند به شما در هوشیاری و زندگی  آگاهانه بسیار کمک کند 

اگر نخواهم بپذیریم که من دارم غیر مسولانه زندگی می کنم، چگونه می توانم مسئولانه تر زندگی کنم؟ یا اگر نپذیریم که مسیری که میروم نادرست است ،چگونه می توانم مسیر درست را یاد بگیرم ؟

من نمی توانم مساله را که منکر وجود آن در زندگی ام هستم بپذیرم . یا ترسی که  آن را قبول ندارم درمان کنم.

 

پس وقتی خود را کاملا می پذیریم ، می توانیم عزت نفس خود را بالا ببریم.

  • سطح سوم خودپذیری

سطح سوم خودپذیری محبت است . دوست بودن با خودم هست. اگر کاری کرده ام که به خاط آن ناراحت هستم یا بابت آن عمل خجالت می کشم و خودم را به خاطرش سرزنش می کنم. خودپذیری نمی تواند واقعیت را منکر شود. به هر حال هر اشتباهی ، اشتباه است .اما پذیرفتن و نشان دادن محبت می تواند از وقوع مجدد چنین اشتباهاتی کم کند.

باید متوجه شویم که چه عاملی در درون ما باعث ایجاد این چنین چیزی شده است . نمی خواهیم توجیه یا تایید کنیم بلکه می خواهیم مسئله را درک کنیم. ما می توانیم با خود مان دوست خوبی باشیم واین وقتی اتفاق می افتد که که مسئولیت کاری را که کرده ایم به عهده بگیریم.

به خودم بگویم و از خودم سوال کنم  : می دونستی که کارت درست نبود؟ چه چیزی باعث شد که این کار رو درست ببینی ؟ چی باعث شد که احساس کنی می تونی از کارت دفاع کنی ؟

در واقع باید طوری با خودم حرف بزنم و از خودم سوال بپرسم که عزت نفس خودم را ضعیف نکنم .

تمرین برای بالا بردن خود پذیری و افزایش عزت نفس

رو به روی یک آینه قدی بایستید و به چهره ی  خود و به بدن تان خوب نگاه کنید. در همین حال به احساس های خودتان نیز به خوبی توجه کنید. احتیاجی نیست که به آرایش و لباس خود تان دقت کنید. مهم این است که خودتان دقیق شوید.

یک سوال آیا از انجام دادن این کار ناراحت می شوید؟ بهتر است این تمرین را بدون لباس انجام دهید.

احتمال اینکه شما بخش هایی از بدن تان را بیشتر بپسندید زیاد هست. و در کنار این احتمال اینکه بخش هایی از بدنتان را نپسندید وجود دارد. شاید شما کمی چاق یا زیادی لاغر باشید. شاید بعضی از قسمت های بدن تان را اصلا نگاه نکنید. شاید اثری از سن وسال بر روی پوست بدن تان یا موهای تان ببینید و در نتیجه ناراحت شوید.

شاید به همین دلیل بخواهید فرار کنید و از آگاهی داشتن دوری کنید و منکر این قسمت های بدن خود شوید.

با این وجود باز هم به بدن خود نگاه کنید.به خودتان بگویید : همه ی نقص ها و اشکالات بدنم را می پذیرم . نفسی عمیق بکشید و یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید.

یادتان باشد پذیرفتن به معنی دوست داشتن نیست. پذیرفتن هیچ موقع به معنی این نیست که نمی توانیم افکارمان را تغییر دهیم. بلکه پذیرفتن یعنی تجربه کردن . بدون انکار و بدون دوری کردن

وقتی به چهره و اندام خود در آینه نگاه می کنید با خودتان بگویید این چهره و بدن من است .همان است که هست.

این تمرین را به مدت دو هفته روزی دو بار ، یک بار صبح و یک بار شب انجام دهید.

در کنار این تمرین به انجام تمرین « گوش دادن به احساسات » نیز بپردازید.

به این صورت که وقتی احساسی چه خوشایند چه ناخوشایند را تجربه می کنید.به آن احساس به خوبی توجه کنید. نفس های آرام و عمیق بکشید. عضلات خود را در حالت ریلکس یا آرام قرار دهید( عضلات را شل کنید )

پذیرش احساسات شاید در شروع کار سختی به نظر برسد اما با تمرین آن  به نتایج خیلی خوبی دست پیدا خواهید کرد. تمرین را انجام دهید می توانید نتیجه انجام تمرین را زیر همین نوشته برای ما و دیگر خوانندگان این سایت نیز به اشتراک بگذارید .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.