نسرین حیاتی
سلام دوست من : در این سایت رازها و مهارتهای اصلی یک زندگی شاد را یاد می گیریم

کمال گرایی چیست و راه های درمان آن کدام است ؟

کامل گرایی چیست چه راهکارهایی برای رهایی از کامل گرایی وجود دارد؟

سلام دوستان گرامی . در این نوشته می خواهم در مورد این که کمال گرایی چیست و را های درمان آن چیست برایتان بنویسم.

حتما شما هم افرادی را دیده اید که همیشه می خواهند همه ی کارها یشان بهترین باشد . بچه هایشان باید بهترین و مودب ترین بچه های شهر باشند . دکوراسیون خانه شان باید در کل کشور تک باشد . مدل مو و لباس شان باید سرآمد باشد.

برای این اشخاص همه چیز باید بدون نقص و کامل باشد. آنها فکر می کنند اگر کاری را بی نقص و کامل انجام ندهند آن کار ، کار نمی شود .

این افراد اغلب برای خودشان یکسری معیارهای بسیار سطح بالا در نظر می گیرند و بعد متعجب می شوند که چرا در کار خودشان در مانده شده اند.

کمال گرایی این اشخاص وقت و هزینه و انرژی زیادی از ایشان می گیرد. به همین علت اشخاص کمال گرا همواره تحت فشار روانی و استرس زیادی هستند.

در واقع کمال گرایی یکی از عوامل مهم افسردگی و ناامیدی و فشارهای روانی است .

با این وجود شاید این سوال پیش بیاید که چرا کمال گراها تا این حد برای کامل بودن همه چیز خود را به زحمت می اندازند ؟

کمال گرای بی عیب و نقص

این موضوع به نگرش این افراد نسبت به خودشان برمی گردد. کمال گرایان ، وقتی خودشان و کارهایشان را قبول دارند که بی نقص رفتار کنند . کارهایشان را بی عیب و نقص انجام دهند.

ادم های کامل گرا می خواهند همه ی کارهای شان بی عیب و نقص باشد

آنها در یک دام گرفتارند . دامی که در آن ارزش وجود خودشان را با چگونگی انجام کامل و بی عیب و نقص کارها می سنجند .

کمال گراها اغلب می خواهند به خودشان ثابت کنند که چقدر بی نقص و کامل می توانند کارها را به پیش ببرند ، با این حال هیچ گاه از پیشرفت کار راضی نیستند .

فرد کمال گرا همواره خود را با آنچه تصور می کند باید باشد مقایسه می کند. همین کار نیز باعث می شود او احساس عدم کفایت در خود داشته باشد .

مثلا مریم فکر می کند : من در درس ریاضی خیلی خوبم اما در درس شیمی باید بهتر عمل کنم. مریم فکر می کند کارهایش به قدر کافی خوب نبوده است . در واقع او قضاوتی کلی نه تنها در مورد یادگیری خود بلکه در باره ی شخصیت خودش دارد.کپ

واژگان رایج کمال گراها کدامند؟

کمال گراها بیشتر از هر فردی از کلماتی که نشانه ی حتمیت و قطعیت دارد استفاده می کنند. در این افراد مشاهده می کنیم که به کرات از کلماتی مثل ” باید ” ، ” حتما ” ، ” قطعا

استفاده می کنند . بایدهای رایج کمال گرا ها عبارتند از :

  • من هیچ وقت نباید اشتباهات کوچک داشته باشم .
  • من باید وقایع را بتوانم پیش بینی کنم .
  • من باید شایستگی خودم را به بهترین شکلی نشان دهم .
  • من هیچ وقت نباید دچار ترس بشوم.

انگار کمال گراها یادشان رفته است که انسان هستند . هر انسانی ممکن است خطایی انجام دهد . انسان نیازمند یادگیری از اشتباهات و نقص های خود است . به همین دلیل نیز با در نظر گرفتن خصیصه ی انسانی خود از باورهای ناکارآمد و بی فایده دوری کند .

دوستان عزیز ، توقع بی جایی است که گمان کنیم برای راضی بودن از کارهایمان و لذت بردن از زندگی باید صد در صد بی عیب و کامل باشیم . یادمان باشد حتی انجام دقیق و کاملا بی عیب کارها و امورات نیز به معنای رسیدن به رضایت کامل نیست .

بلکه این خواسته ی دست نیافتنی همواره با خشنودی و رضایت کمتری همراه خواهد بود.

توقع بی جایی است که گمان کنیم برای راضی بودن از کارهایمان و لذت بردن از زندگی باید صد در صد بی عیب و کامل باشیم .

اهداف و معیارهای خود را مشخص کنید .

تعیین کردن اهداف و معیارها تا اندازه ی زیادی می تواند شما را از کامل گرایی رهایی ببخشد. تعیین اهداف و معیارها به شما کمک می کند تا به خود بگویید : من کار خوبی انجام دادم و دیگر آن را به حال خود رها کنید . نکته کلیدی این است که زمان توقف کردن را به درستی تشخیص دهید .

برای تشخیص دادن زمان توقف ، لازم است از خودتان بپرسید : چه وقت متوجه می شوم تلاش برای این کار کافی است ؟ اگر چه هیچ پاسخ کاملی برای این سوال وجود ندارد .اما شما با توجه به وقتی که برای این کار گذاشته اید و تلاشی که می کنید متوجه دریافت زمان توقف می شوید.

همانطور که قبلا هم اشاره شد فرد کمال گرا زمان ها و وقت زیادی را صرف انجام یک کار یا پروژه ای می کند . به طوری که تمام وقت او گرفته می شود . به همین دلیل او از انجام کارهای دیگر باز می ماند.

همین عامل هم سبب می شود که کمال گرا ها همواره با کمبود وقت و زمان روبرو باشند.آنها هیچ کاری را به موقع انجام نمی دهند و همواره تحت استرس و فشار روانی هستند.

گل بی عیب خداست

همه ی ما از قدیم شنیده ایم که تنها گل بی عیب و خار خداست .(این مقاله را خوانده اید )

یعنی چه ؟ یعنی اینکه ، هیچ انسانی نیست که کامل باشد . هیچ کاری را نیز نمی توان به صورت کامل و بی نقص انجام داد . این شما هستید که باید انتخاب کنید که آیا می خواهید کاری را بی نقص انجام دهید یا درهمان مدت دو کار را به طور متناسب و در حد خوب به اتمام برسانید .

هر چه سعی و تلاش بیشتر برای انجام کار بی نقص و کامل کنید احتمال استرس در شما بالا تر می رود. حال یک سوال شما چطور متوجه می شوید یک کار را بی عیب و کامل انجام داده اید ؟

جواب این است : هیچ شکلی نمی توان متوجه شد که آیا کار کامل انجام شده است یا خیر.

و به همین دلیل ما با کمال گراهایی روبرو می شویم که تلاش زیادی برای کارهایشان می کنند اما احساس رضایتی از خود و آن کار ندارند .

با استفاده از این راهکارها از کمال گرایی رها پیدای می کنی
با استفاده از این راهکارها از کمال گرایی رها پیدای می کنی

راهکارهای رهایی از کمال گرایی

از راهکارهای کم کردن یا رهایی از کمال گرایی می توان به این نکات توجه کرد :

راهکار اول : برای انجام هر کاری یک محدودیت زمانی برای خود به وجود آورید .

مثلا برای اتو کشیدن لباس ها یا تمیز کردن خانه با خود تعیین کنید که تا نیم ساعت این کار انجام شود نه بیشتر

راهکار دوم :قوانینی که برای خودتان ساخته اید تغییر دهید. یعنی به جای اینکه با خودتان بگویید من باید این کار را صد در صد درست و بدون هیچ اشتباهی انجام دهم ، توجه تان را انجام کار و تلاش تان متمرکز کنید.

در نتیجه با خود چنین بگویید : تا جایی که می توانم تلاش می کنم . به این شکل برای خود تان مشخص می کنید که علارقم تلاش زیاد شاید رسیدن به نتیجه ی دلخواه در کنترل شما نباشد . مثلا یک فروشنده با وجود تبلیغات و رعایت اصول مشتری مداری ممکن است در یک منطقه ی خاص که محل کسب اوست باز هم نتواند در یک بازه ی زمانی همه ی محصولات خود را به فروش برساند.

به این دلیل که قدرت و توان خرید مردم آن منطقه که در کنترل او نیست .

راهکار سوم : مراقب دام های فکری باشید . افراد کمال گرا گمان می کنند که به هیچ وجه نمی توانند باورهای نادرست خود را تغییر دهند. در حالی که این یک گمان اشتباه است .

هر بار که در صحبت های خود از کلماتی مثل ” همیشه ” ، ” هرگز ” ، ” کاملا ” استفاده می کنید یعنی در این دام گرفتار شده اید .

مثلا باید این مهمانی به بهترین شکل برگزار بشود.

همیشه باید خانه ی من تمیز و مرتب باشد .

فرزند من هرگز نباید فحش بدهد .

چه کسی گفته که باید خانه ی شما همیشه تمیز باشد ؟ گاهی هم ممکن است خانه آنطور که شما می خواهید تمیز و مرتب نباشد .

یا چه کسی گفته که فرزند شما هرگز نباید فحش یاد بگیرد ؟ او ممکن است در مدرسه یا از دوستان خود کلمه ای را که زیاد خوشایند شما نیست یاد بگیرد .

انعطاف ناپذیر بودن باورهای نادرست

یک ایراد بزرگ این باورهای نادرست این است که انعطاف ناپذیر هستند. کافی است که هر یک از ما کمی وقت صرف کنیم تا بتوانیم باورهای خود را تغییر دهیم .

کافی است که کمی فکر کنید که چرا باید کامل و بی نقص باشید ؟ یک انسان کامل و بی نقص می شناسید ؟ او کیست ؟ آیا حتی انسان های بزرگ دنیا کامل بوده اند ؟ هیچ نقصی نداشته اند ؟

این جزو خصلت های یک انسان است که اشتباه کند و کارش همراه نقص باشد

تنها در گور خوابیدگان بی نقص و اشتباه هستند

یادتان باشد تا مدامی که هر نفس می کشیم و زندگی می کنیم احتمال اشتباه برای مان وجود دارد . تنها کسانی که الان در گورهای سرد و تاریک خود خوابیده اند از اشتباه به دور هستند.

شما نیز اشتباه می کنید اما باید کوشش کنید که اشتباهات خود را تکرار نکنید و از آنها درس بگیرید . اشتباه کردن آنقدر خطرناک نیست ( مثلا جان شما را از بین ببرد ) که بخواهید از آن دوری کنید.

استفاده از پرسش های طلایی برای کم کردن کامل گرایی

پرسش هایی زیر می تواند بررسی اشتباهات شما به کمک تان بیاید.

  • چه کسی گفته که من همیشه باید بی نقص عمل کنم و فرد شایسته ای باشم ؟
  • اگر من اشتباهی مرتکب بشوم چه اتفاقی می افتد ؟
  • آیا با اشتباه من زمین و زمان یکی می شود؟
  • بدترین اتفاقی که بیفتد کدام است ؟ آیا با وجود آن باز هم می توانم زندگی کنم ؟

ختم کلام :

یادتان باشد که اگر شما مرتکب اشتباهی شوید به هیچ عنوان نشانه ی مشکل در شخصیت شما نیست . شخصیت و شان ما با رعایت نکردن اخلاق و حقوق دیگران از بین می رود

نه با اشتباه کردن . از خودتان زیاد بپرسید که چه درسی از این اشتباه می توانم بیاموزم . اشتباهات ما گاهی بهترین معلم های ما هستند.

اشتباهات ما گاهی بهترین معلم های ما هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.